عفونت نورو ویروس و علائم آن
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

عفونت نورو ویروس و علائم آن

نوروویروس

نورو ویروس/norovirus

نورو ویروس (به انگلیسی: Norovirus) نوعی ویروس معده و روده بسیار مسری است که از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با فرد مبتلا به راحتی به دیگران سرایت می کند.
این عفونت بسیار شایع است و اغلب با علائمی همچون استفراغ، اسهال آبکی و غیر خونی همراه می باشد. خوشبختانه افراد مبتلا در بسیاری از موارد به طور کامل بهبود پیدا می کنند اما در برخی بیماران ممکن است وضعیت شدید شود.​(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه ایران)

عفونت نوروویروس

این عفونت بسیار شایع است و اغلب با علائمی همچون استفراغ، اسهال آبکی و غیر خونی همراه می باشد.

علائم نوروویروس چیست؟

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده اعلام کرد: علائم نوروویروس معمولا یک یا دو روز بعد از ابتلا ظاهر می‌شوند ولی ممکن است تا ۱۲ ساعت بعد هم دیده شوند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه آسیا)
سرویس بهداشت همگانی انگلیس، علائم اصلی ویروس استفراغ زمستانه را حالت تهوع، اسهال و استفراغ معرفی می‌کند.
کسانی که به آن مبتلا شده باشند همچنین ممکن است تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سردرد، بدن درد و گرفتگی دردناک معده هم داشته باشند.

 

این علائم چه مدت ادامه می‌یابد؟

بنا بر اعلام سرویس بهداشت همگانی انگلیس، کسانی که به نوروویروس مبتلا می‌شوند، باید دو یا سه روز بعد احساس بهتری داشته باشند.
این سازمان بهداشتی توصیه می‌کند تا وقتی علائم این بیماری را دارید در خانه بمانید و به مدرسه و سر کار نروید تا وقتی که دو روز از پایان بروز علائم بیماری بگذرد. علاوه بر این توصیه می‌شود افراد مبتلا تا وقتی کاملا بهبود یابند از ملاقات با هر کسی در بیمارستان اجتناب کنند.
سرویس بهداشت همگانی انگلیس همچنین توصیه می‌کند اگر علائم بیماری بعد از چند روز بهتر نشد یا اگر فرد مبتلا به بیماری‌های جدی مانند بیماری کلیه مبتلا است و اگر علائم کم‌آبی شدید در بیمار دیده می‌شود، باید به دکتر مراجعه کند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه تجارت نو)

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار اسهال شدید که در عرض چند روز از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت استفراغ شدید، مدفوع خونی، معده درد یا کم آبی با پزشک خود تماس بگیرید.​

اثرات عفونت نورووایرس

نوروویروس از طریق خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به این ویروس، لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان و تماس با فرد بیمار منتقل می‌شود.

علل

نورو ویروس ها بسیار مسری هستند. این بدان معناست که عفونت نورو ویروس براحتی می تواند به دیگران سرایت کند. ویروس در مدفوع و استفراغ وجود دارد. شما می توانید ویروس را از زمانی که برای اولین بار علائم بیماری را مشاهده می کنید تا چند روز پس از بهبودی گسترش دهید. نوروویروس ها می توانند روزها یا هفته ها روی سطوح و اجسام باقی بمانند.
شما می توانید عفونت نورو ویروس را با موارد زیر دریافت کنید:
– خوردن غذای آلوده
– نوشیدن آب آلوده
– دست زدن به دهان پس از تماس دست با سطح یا شیء آلوده
– در تماس نزدیک با فردی که عفونت نوروویروس دارد
– از بین بردن نورو ویروس ها دشوار است زیرا می توانند در برابر دمای سرد و گرم و بسیاری از مواد ضد عفونی کننده مقاومت کنند.

جلوگیری

عفونت نوروویروس بسیار مسری است. انواع مختلفی از نورو ویروس ها وجود دارد. هر کسی می تواند بیش از یک بار به عفونت نورو ویروس مبتلا شود.

سرایت نورو ویروس

نورو ویروس از طریق خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به این ویروس، لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان و تماس با فرد بیمار منتقل می‌شود. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که نوروویروس قبل از پدیدار شدن علائم بیماری و تا دو هفته پس از بهبود یافتن فرد در مدفوع و استفراغ فرد مبتلا وجود دارد. لازم است دست‌ها را بخصوص پس از استفاده از سرویس بهداشتی بشویید. برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری قبل از خورد غذا یا اقدام به تهیه و آماده‌سازی غذا دست‌های خود را بشویید یا حتی ضدعفونی کنید.

عوامل خطر ابتلا به نورو ویروس

عوامل خطر ابتلا به نورو ویروس عبارت‌اند از:

غذا خوردن در مکانی که معمولاً غذا به ‌طور نامناسب و ناسالم تهیه و توزیع می‌شود
حضور در پیش‌دبستانی‌ها یا مهدکودک‌ها
زندگی در اقامتگاه‌های کوچک، پر ازدحام و سربسته مانند خانه سالمندان
اقامت در هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، کشتی‌های تفریحی یا مکان‌های دیگری که تراکم جمعیت بالایی دارند
تماس با فردی که عفونت نورو ویروس دارد

 

پیامدها و اثرات عفونت نورو ویروس

عفونت نوروویروس در بسیاری از افراد معمولاً در مدت چند روز برطرف می‌شود و تهدیدکننده حیات فرد نیست، اما در برخی افراد به‌ویژه کودکان، افراد مسن و افراد دچار نقص سیستم ایمنی می‌تواند باعث دهیدراتاسیون (کم‌آبی بدن) شود. عفونت نوروویروس همچنین می‌تواند در افراد مسن، زنان باردار و کسانی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند، باعث دهیدراتاسیون شدید، سوء تغذیه و حتی مرگ شود.

ابتلا به نوروویروس

عفونت نوروویروس در بسیاری از افراد معمولاً در مدت چند روز برطرف می‌شود و تهدیدکننده حیات فرد نیست.

علائم هشداردهنده کم‌آبی بدن عبارت‌اند از:

خستگی
خشکی دهان و گلو
بی‌حالی و سستی
گیجی
کاهش خروجی ادرار

کودکانی که دچار دهیدراتاسیون شده‌اند، ممکن است بدون اشک یا تنها با چند قطره اشک گریه کنند. همچنین ممکن است در مواردی احساس خواب‌آلودگی کرده یا سروصداهای غیر طبیعی داشته باشند.

 

درمان عفونت نورو ویروس

معمولاً می‌توانید این بیماری را در خانه درمان کنید. مهم‌ترین نکته این است که استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید تا از کم‌آبی بدن جلوگیری شود. احتمالاً در مدت ۲ تا ۳ روز علائم تا حدودی کنترل میشود و در نتیجه احساس بهتری خواهید داشت. نوشیدن مقادیر فراوان مایعات برای جلوگیری از بروز کم‌آبی بدن بسیار مهم است.

 

کم‌آبی می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. اگر فکر می‌کنید که شما یا کسی که از او مراقبت می‌کنید، دچار کم‌آبی شدید است، این مسئله را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید. داروی خاصی برای درمان افراد مبتلا به نورو ویروس وجود ندارد. آنتی‌بیوتیک‌ها نیز کمکی به بهبود علائم نمی‌کنند زیرا این دسته دارویی تنها با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند، نه با ویروس‌ها.

نکته بسیار مهم: معمولاً افراد به محض ابتلا به اسهال، سعی در پیشگیری از ادامه آن می‌کنند. اما در مورد اسهال‌های ناشی از عوامل عفونی مانند نوروویروس، اسهال به دفع سریع‌تر ویروس‌ها از سیستم گوارش کمک می‌کند. این یعنی در صورتی که با درمان‌های خانگی یا دارو، اسهال را سریعاً برطرف کنید، ویروس‌های بیشتری برای مدت زمان طولانی‌تری در روده شما باقی می‌مانند. پس بهتر است زمانی که از علت آن مطمئن نیستید، اقدام به خوددرمانی اسهال نکنید و تنها مراقب باشید که دچار کم‌آبی نشوید.

اگر اسهال شما طی دو تا سه روز برطرف نشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در یک کلام، برخی اسهال‌ها را باید برطرف کرد و به برخی اجازه داد خودشان رفع شوند. برای فهمیدن اینکه شما مبتلا به کدام نوع هستید کار پزشک است؛ پس مراجعه به پزشک را در این موارد جدی بگیرید.

در چه مواقعی با اورژانس تماس بگیریم؟

استفراغ خونی یا استفراغ شبیه قهوه آسیاب‌شده
استفراغ با رنگ سبز یا زرد مایل به سبز
احتمال بلعیدن مواد سمی
احساس سفتی در ناحیه گردن و درد به هنگام نگاه کردن به نور درخشان
سردرد یا دل‌درد ناگهانی و شدید

منظور از «درد شدید» چیست؟

دردی که طولانی‌مدت ادامه داشته و آزاردهنده است، به ‌گونه‌ای که حتی فکر کردن یا صحبت کردن را برای فرد دشوار می‌‌کند.
زمانی که باعث می‌شود فرد نتواند بخوابد.
وقتی باعث می‌شود فعالیت‌های عادی فرد مانند حرکت کردن، بلند شدن از رختخواب، دستشویی رفتن یا لباس پوشیدن با سختی زیادی انجام شوند.

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا

:: برچسب‌ها: درمان دارویی نورو ویروس, عفونت نوروویروس, نورو ویروس, نورو ویروس در کودکان ,
:: بازدید از این مطلب : 30
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 25 تير 1401 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: