عفونت‌های قارچی و آزمایش کشت قارچ
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

عفونت‌های قارچی و آزمایش کشت قارچ

آزمایش کشت قارچ به تشخیص عفونت‌های قارچی گفته می‌شود. این آزمایش به بررسی مشکلات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض قارچ (بیش از یک قارچ) می‌پردازد.
قارچ نوعی میکروب است که در هوا ، خاک و گیاهان و حتی بدن ما زندگی می‌کند. بیش از یک میلیون نوع مختلف قارچ وجود دارد. بیشتر آنها بی خطر هستند ، اما چند نوع قارچ می‌توانند باعث عفونت شوند.(بهترین آزمایشگاه بابل)

دو نوع اصلی عفونت قارچی وجود دارد:​

سطحی (بر قسمت های خارج بدن تأثیر می گذارد)​
سیستمیک (سیستم های داخل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد).​

۱ – عفونت های قارچی سطحی

عفونت های قارچی سطحی بسیار شایع هستند. آنها می توانند روی پوست ، ناحیه تناسلی و ناخن ها تأثیر بگذارند. عفونت های سطحی شامل پای ورزشکار ، عفونت های مخمر واژن و کرم حلقوی است که کرم نیست بلکه قارچی است که می‌تواند باعث ایجاد بثورات دایره ای روی پوست شود.

اگرچه این مشکل زیاد جدی نیست ، اما عفونت های سطحی قارچی می توانند باعث خارش ، جوش های پوستی و سایر شرایط ناراحت کننده شوند.(آزمایشگاه بابل)

۲ – عفونت های قارچی سیستمیک

عفونت های قارچی سیستمیک می توانند بر ریه ها ، خون و سایر سیستم های بدن شما تأثیر بگذارند. این عفونت ها می توانند کاملاً جدی باشند.
بسیاری از قارچ های مضر بیشتر افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف را تحت تأثیر قرار می دهند. برخی دیگر مانند اسپوروتریکس (sporothrix schenckii ) معمولاً افرادی را که با خاک و گیاهان کار می کنند تحت تأثیر قرار می دهند.
این قارچ ها از طریق گزش یا خراش حیوانات ، (اغلب از طریق گربه) افراد را آلوده می‌کنند. عفونت اسپوروتریکس ممکن است باعث زخم های پوستی ، بیماری ریوی یا مشکلات مفصلی هم بشود.
با آزمایش کشت قارچ می توان عفونت های قارچی سطحی و سیستمیک را تشخیص داد.

آزمایش قارچ

عفونت های قارچی سطحی بسیار شایع هستند. آنها می توانند روی پوست ، ناحیه تناسلی و ناخن ها تأثیر بگذارند.


موارد استفاده از آزمایش کشت قارچ​

در حالی که از روش‌های سریع‌تری برای تشخیص عفونت‌های قارچی رایج مانند کرم حلقوی یا پای ورزشکار استفاده می‌شود، کشت خراش دادن از ناحیه آسیب‌دیده، ابزاری برای تشخیص نوع قارچ‌های موجود است.(انجام آزمایش در بابل)
کشت ها، آزمایش هایی هستند که از یک ظرف و نوعی ماده استفاده می کنند که می تواند رشد چیزهایی مانند قارچ ها و باکتری ها را امکان پذیر کنند. نمونه ای از مایع یا بافت روی این ماده قرار می گیرد که شرایط رشد ایده آلی را ارائه می دهد. این به این معنی است که اگر باکتری یا قارچ در نمونه مورد آزمایش وجود داشته باشد، به رشد آنها در ماده کشت ادامه خواهد داد.

 

علاوه بر تایید وجود عفونت قارچی، یک کشت همچنین می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا دقیقاً تشخیص دهد کدام نوع قارچ عامل عفونت شما بوده است. از کشت ها می توان برای تشخیص عفونت های قارچی سطحی و سیستمیک استفاده کرد و حتی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا گزینه درمانی احتمالی شما را برای مبارزه با آن نوع خاصی از قارچ ها را تجویز کند.

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی سیستمیک می توانند بر ریه ها ، خون و سایر سیستم های بدن شما تأثیر بگذارند.


چرا به آزمایش کشت قارچ نیاز داریم؟​

اگر علائم عفونت قارچی را دارید ، پزشک یا بیمارستان شما ممکن است آزمایش کشت قارچ را تجویز کند. علائم بسته به نوع عفونت متفاوت است. علائم عفونت قارچی سطحی شامل موارد زیر است:​

جوش قرمز​
خارش پوست​
خارش یا ترشح در واژن (علائم عفونت مخمر واژن)​
لکه های سفید داخل دهان (علائم عفونت مخمر دهان ، به نام برفک)​
ناخن های سخت یا شکننده​

علائم عفونت قارچی سیستمیک

عفونت های سیستمیک، عفونت هایی هستند که در داخل بدن ایجاد می شوند و می توانند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند. این عفونت ها به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، جدی تر هستند. گاهی اوقات به این عفونت‌های فرصت‌طلب گفته می‌شود، زیرا زمانی رخ می‌دهند که یک قارچ یا باکتری معمولی در حالت ضعیف از بدن غلبه کند.

علائم عفونت های قارچی سیستمیک می تواند شامل موارد زیر باشد:​

لرز​
تب​
سردرد​
درد عضلانی​
حالت تهوع​
تغییر در ضربان قلب​

 


در طول آزمایش کشت قارچ چه اتفاقی می‌افتد؟​

قارچ‌ها می‌توانند در نقاط مختلف بدن ایجاد شوند. آزمایش‌های کشت قارچ در جایی که احتمال وجود قارچ وجود دارد انجام می‌شود. رایج‌ترین انواع تست‌های قارچی و کاربرد آن‌ها در زیر ذکر شده است.

آزمایش کشت قارچ

اگر علائم عفونت قارچی را دارید ، پزشک یا بیمارستان شما ممکن است آزمایش کشت قارچ را تجویز کند.


خراش دادن پوست یا ناخن​

برای عفونت‌های سطحی پوست یا ناخن استفاده می‌شود.

روش تست:
کارشناس آزمایشگاه از ابزار خاصی برای گرفتن نمونه کوچکی از پوست یا ناخن‌های شما استفاده می‌کند.

تست سواب​

برای تشخیص عفونت‌های قارچی در دهان یا واژن استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای تشخیص برخی عفونت‌های پوستی استفاده شود.

روش تست:
کارشناس آزمایشگاه از یک سواب مخصوص برای جمع آوری بافت یا مایع از دهان، واژن یا زخم باز استفاده می‌کند.

آزمایش خون​

برای تشخیص وجود قارچ در خون استفاده می‌شود. آزمایش خون اغلب برای تشخیص عفونت‌های قارچی جدی‌تر استفاده می‌شود.
روش تست:
کارشناس آزمایشگاه از شما نمونه خون دریافت می‌کند. نمونه اغلب از ورید بازوی شما گرفته می‌شود.


آزمایش ادرار​

برای تشخیص عفونت‌های جدی‌تر و گاهی اوقات برای کمک به تشخیص عفونت قارچی واژن استفاده می‌شود.
روش تست:
طبق دستور پزشک، نمونه ادرار استریل را در ظرفی ارائه می‌دهید.

کشت خلط​

خلط مخاط غلیظی است که از ریه‌ها سرفه می‌شود. با تف یا بزاق متفاوت است. این روش برای کمک به تشخیص عفونت‌های قارچی در ریه‌ها استفاده می‌شود.

روش تست:
ممکن است از شما خواسته شود که خلط را طبق دستور ارائه دهنده خود در ظرف مخصوصی با سرفه بیرون بیاورید.
پس از جمع آوری نمونه شما، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شود. ممکن است فوراً به نتایج خود نرسید. کشت قارچی شما باید به اندازه کافی قارچ داشته باشد تا پزشک شما تشخیص دهد. در حالی که بسیاری از انواع قارچ‌ها در طی یک یا دو روز رشد می‌کنند، برخی دیگر ممکن است چند هفته طول بکشد. مدت زمان بستگی به نوع عفونت شما دارد.

تراشیدن پوست یا ناخن

برای تشخیص عفونت های سطحی پوست یا ناخن استفاده می شود


آزمایش کشت قارچ چگونه انجام می شود؟​

وقتی نوبت به انجام کشت قارچ می رسد، آمادگی کمی وجود ندارد. اگر علائم شما در یک منطقه صعب العبور هستند، ممکن است بخواهید لباسی بپوشید که هنگام ورود برای آزمایش به راحتی درآورید.
چندین شرکت برای شناسایی وجود عفونت قارچی آزمایشاتی را در خانه انجام می دهند و برخی از مردم معتقدند که حتی می توانید قارچ ها را در بزاق خود با تف کردن در فنجان تشخیص دهید. در حالی که این آزمایش‌ها آسان و راحت هستند و ممکن است وجود نوعی قارچ یا مخمر را نشان دهند، اما اطلاعات زیادی در مورد میزان قارچ در بدن شما یا نوع ایجاد علائم شما ارائه نمی‌دهند.

 

خطرات و عوارض جانبی کشت قارچ حداقل است. ممکن است در حین کشت سواب یا خلط ناراحتی داشته باشید و جمع آوری خون ممکن است باعث ایجاد درد و کبودی در محل دسترسی به رگ شما شود.
در غیر این صورت، بزرگترین خطر می تواند ناشی از خراشیدن پوست باشد، اما می تواند منجر به خونریزی خفیف، درد یا التهاب برای مدت کوتاهی پس از انجام آزمایش شود.


آیا خطری برای آزمایش عفونت قارچی وجود دارد؟​

انجام هر یک از انواع مختلف آزمایش کشت قارچ خطر بسیار کمی دارد. اگر نمونه‌ای از پوست شما گرفته شده باشد، ممکن است کمی خونریزی یا درد در محل داشته باشید. در صورت انجام آزمایش خون، ممکن است درد خفیفی یا کبودی در نقطه‌ای که سوزن گذاشته شده است داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می‌روند.

کشت

انجام هر یک از انواع مختلف آزمایشات کشت قارچ خطر بسیار کمی دارد.

نتیجه آزمایش عفونت قارچی

 

اگر قارچ در نمونه شما یافت شد، احتمالاً به این معنی است که شما یک عفونت قارچی دارید. گاهی اوقات کشت قارچ می‌تواند نوع خاصی از قارچ عامل عفونت را شناسایی کند. ممکن است پزشک شما به آزمایش‌های اضافی برای تشخیص نیاز داشته باشد. گاهی اوقات آزمایش های بیشتری برای کمک به یافتن داروی مناسب برای درمان عفونت تجویز می شود. این تست ها را تست های “حساسیت” یا “آلرژی” می‌نامند. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، با پزشک صحبت کنید.

به روزرسانی : ۹ مرداد ۱۴۰۱

باز نشر از سایت آزمایشگاه صبا 

:: برچسب‌ها: آزمایش کشت قارچ, جواب آزمایش قارچ, عفونت قارچی, عفونت قارچی تناسلی ,
:: بازدید از این مطلب : 28
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 9 مرداد 1401 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: