نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

شمارش گلبول های سفید خون

گلبول‌ سفید خون از اجزای حیاتی خون هستند. نقش این سلول‌ها در مبارزه با عفونت بسیار مهم بوده و همچنین برای سلامت و تندرستی انسان ضروری می‌باشند. بالا بودن گلبول سفید خون ممکن است نشانۀ این باشد که دستگاه ایمنی بدن در حال مبارزه با عفونت است. بالا بودن گلبول سفید خون همچنین می‌تواند نشانگر استرس جسمانی یا عاطفی باشد. افرادی که به انواع خاصی از سرطان خون مبتلا هستند نیز ممکن است گلبول سفید بالایی داشته باشند.

پایین بودن گلبول سفید خون می‌تواند نشانۀ صدمه دیدن یا شرایطی باشد که در آن سلول‌ها با سرعت بالا و قبل از ساخته شدن نابود می‌شوند، یا اینکه بدن مقدار بسیار کمی از آن‌ها را تولید می‌کند.(آزمایشگاه خانم دکتر گیلکی)

گلبول‌های سفید حدود ۱ درصد از تمام سلول‌های خون را تشکیل می‌دهند و برای تنظیم عملکرد دستگاه ایمنی ضروری می‌باشند. گلبول سفید خون با نام گویچه سفید خون نیز شناخته می‌شود.

مغز استخوان به‌طور مداوم در حال تولید گلبول‌های سفید خون است. این گلبول‌ها در خون و دستگاه‌های لنفی بدن ذخیره می‌شوند و بدن برای مبارزه با عفونت یا بیماری از آن‌ها استفاده می‌کند.(آزمایشگاه در میدان کشوری)

انواع گلبول سفید​

نقش گلبول های سفید در مبارزه با عفونت بسیار مهم بوده و همچنین برای سلامت و تندرستی انسان ضروری می‌باشند.


انواع گلبول سفید​

خون حاوی چندین نوع گلبول سفید است که هرکدام عملکردهای مختلفی دارند.(آزمایشگاه پاتوبیولوژی صبا بابل)
بدن اغلب انسان‌ها روزانه حدود صد میلیارد گلبول سفید خون تولید می‌کند.
در حالت عادی در هر میکرولیتر خون بین ۴۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ گلبول سفید وجود دارد که البته این میزان می‌تواند در نژادهای مختلف متفاوت باشد.

انواع گلبول‌های سفید خون و عملکرد آن‌ها:​

لنفوسیت‌‌‌ها: این نوع از گلبول سفید برای تولید پادتن‌ها حیاتی است. پادتن‌ها به بدن کمک می‌کنند تا از خود در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر تهدیدها محافظت کند.​
نوتروفیل‌ها: گلبول‌های سفید قدرتمندی که باکتری‌ها و قارچ‌ها را نابود می‌کنند.​
بازوفیل‌ها: این گلبول‌های سفید از طریق ترشح مواد شیمیایی در جریان خون، بدن را از حضور عفونت‌ها آگاه می‌کنند. بازوفیل‌ها عمدتاً در مبارزه با حساسیت‌ها نقش دارند.​
ائوزینوفیل‌ها: این سلول‌های خون مسئولیت نابود کردن انگل‌ها و سلول‌های سرطانی را برعهده داشته و همچنین بخشی از واکنش آلرژیک بدن هستند.​
مونوسیت‌ها: این گلبول‌ها به جرم‌ها یا باکتری‌هایی که وارد بدن شده‌اند حمله کرده و آن‌ها را تجزیه می‌کنند.​
در صورت نیاز، مونوسیت‌ها به سایر اندام‌های بدن نظیر طحال، کبد، ریه و مغز استخوان می‌روند و در آنجا به سلولی به نام درشت‌خوار تغییر شکل می‌دهند.
سلول درشت‌خوار عملکردهای فراوانی در بدن دارد، ازجمله خارج کردن بافت‌های مُرده یا آسیب‌دیده از بدن، نابود کردن سلول‌های سرطانی و تنظیم کردن دستگاه ایمنی.

انواع گلبول های سفید خون

ارزش لکوسیت‌ها معمولاً در طول روز در نوسان است. دلایل مختلفی باعث تولید خیلی زیاد یا خیلی کم لکوسیت‌ها می‌شود.

چه دلایلی باعث تغییر سطح گلبول سفید خون می‌شود؟

ارزش لکوسیت‌ها معمولاً در طول روز در نوسان است. دلایل مختلفی باعث تولید خیلی زیاد یا خیلی کم لکوسیت‌ها می‌شود، از جمله:​

 

عفونت‌ها​
التهاب​
صدمات​
آرتروز​
پاسخ به دارو​
استرس عاطفی​
استرس فیزیکی​
سیگار کشیدن​
برداشتن طحال​
آلرژی​
سیاه‌سرفه​
سرطان خون​
عفونت انگلی​
برخی از بیماری‌های پوستی​
لنفوم​
بیماری‌های خودایمنی​
سرطان استخوان​
فشار بیش از حد فیزیکی​
بارداری​
تولد​

علائم بالا یا پایین بودن مقدار WBC چیست؟​

علائم تعداد کم گلبول‌های سفید و مقدار خطرناک WBC در خون عبارت است از:​

تب​
لرز​
بدن‌درد​
سردرد​
مقدار بالای WBC در خون معمولا علائم خاصی ندارد.

علت بالا بودن WBC در آزمایش خون چیست؟​

درصورت بالا بودن سطح WBC در آزمایش خون یکی از موارد زیر محتمل است:

مصرف داروهایی همچون اپی نفرین و کورتیکواستروئیدها​
غلظت خون بالا​
بروز نقص سیستم ایمنی یا بیماری خود ایمنی​
عفونت در بدن​
اختلال میلوفیبروزیس و یا ایجاد نقص عملکرد در مغز استخوان​
آرتریت روماتوئید​
بروز سرطان در انواع متفاوت همچون لوسمی لنفوسیتیک مزمن​
فعالیت بدنی بالا​
بروز آلرژی​
بارداری​
بروز سیاه سرفه یا سل​
التهاب​
مصرف دخانیات​

WBC پایین نشانه چیست؟​

پایین بودن WBC در آزمایش خون که به آن لکوپنی هم می‌گویند، می‌تواند نشان‌دهنده شرایط زیر باشد:​
آسیب مغز استخوان که بر اثر عفونت، بیماری یا درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی ایجاد می‌شود​.

سرطان​
اختلالات خودایمنی مانند لوپوس​
ایدز​

چگونه تعداد بالای سلول های سفید را درمان کنیم؟​

افزایش تعداد گلبول های سفید ناشی از عفونت مانند اکثر عفونت های ویروسی به خودی خود برطرف می شوند. هیچ مداخله پزشکی جدا از برخی تغییرات سبک زندگی (مانند استراحت یا نوشیدن چای گرم برای تسکین گلودرد) برای این وضعیت مورد نیاز نیست.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است راه هایی را برای تسکین علائم بیماری زمینه ای که باعث افزایش تعداد گلبول های سفید می شود، پیشنهاد دهد. این درمان ها، عبارتند از:

آنتی هیستامین برای کاهش علائم آلرژی​
داروهای گشادکننده برونش برای درمان و پیشگیری از علائم آسم یا COPD​
اصلاحات رژیم غذایی برای کمک به کاهش اثرات شرایط التهابی دستگاه گوارش​
تیلنول (استامینوفن) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs، مانند ادویل ایبوپروفن یا آلو ناپروکسن سدیم) برای کاهش تب، درد یا تورم​
این درمان ها ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید، اما از طرفی هم احتمال دارد تعداد گلبول های سفید خون شما را کاهش ندهند.

 

درمان های دیگری که ممکن است برای رفع بیماری زمینه ای مورد نیاز باشد، عبارتند از:​

شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای سرطان خون​
پیوند مغز استخوان برای برخی از انواع سرطان خون​
استروئیدها یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای بیماری های خود ایمنی یا اختلالات التهابی​
آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها برای درمان عفونتی که باعث افزایش تعداد گلبول های سفید می شود.​

برخی از شرایط، مانند بیماری‌های خود ایمنی، آرتریت روماتوئید و لوپوس یا بیماری التهابی روده (IBD، از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو)، ممکن است نیاز به درمان مداوم داشته باشند.​

آیا آزمایش هایی برای تشخیص علت افزایش تعداد WBC وجود دارد؟​

تعداد بالای گلبول های سفید در یک آزمایش خون به نام شمارش کامل خون (CBC) مشخص می شود. این آزمایش، گزارشی از تعداد گلبول های سفید و گلبول های قرمز و همچنین انواع هر گلبول سفید و درصد آنها را ارائه می دهد.
طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH)، تعداد طبیعی گلبول‌های سفید خون ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ WBC در هر میکرولیتر (۴.۵ تا ۱۱.۰ × ۱۰۹ L) است.
علاوه بر CBC، ممکن است یک معاینه میکروسکوپی از نمونه خون برای شما تجویز شود (اسمیر خون محیطی)، که می تواند تعیین کند که آیا اندازه یا شکل سلول ها غیر طبیعی است یا خیر.

برخی از بیماری ها، مانند بیماری های خودایمنی، می توانند با مقادیر بیش از حد نوتروفیل های منحط، که نوتروفیل ها (نوعی از گلبول های سفید خون) در حال مرگ هستند، مرتبط باشند. و برخی از انواع سرطان می توانند باعث ایجاد گلبول های سفید اضافی شوند که ظاهر میکروسکوپی غیرعادی دارند.

تغییر سطح گلبول سفید خون

بدن اغلب انسان‌ها روزانه حدود صد میلیارد گلبول سفید خون تولید می‌کند.

افزایش گلبول سفید خون در بارداری​

در طول بارداری، تعداد گلبول‌های سفید در مادران باردار افزایش می‌یابد. به طور عمده در هفته سی و هشتم بارداری، گلبول‌های سفید خون بسیار بالاتر از محدوده طبیعی هستند. در نتیجه، زنان باردار متوجه پوسته‌های سفید در ادرار می‌شوند – به‌ویژه در ادرار صبح. پزشکان در مورد ادرار پوسته‌پوسته صحبت می‌کنند. معمولاً تغییر تعداد گلبول‌های سفید نشان‌دهنده التهاب در بدن است. همچنین احتمال اختلال در عملکرد کلیه وجود دارد.

 

اگر در دوران بارداری میزان لکوسیت در ادرار زیاد باشد، جای نگرانی نیست. در عوض، لکوسیتوز موقت نشان‌دهنده بارداری در حال پیشرفت است. برای محافظت از نوزاد متولد نشده در برابر عوامل بیماری‌زا، ارگانیسم مادر گلبول‌های سفید بیشتری تولید می‌کند. به دلیل تولید بیش از حد، بدن گلبول‌های سفید خون را از طریق کلیه‌ها تجزیه می‌کند. زنان مبتلا نقاط سفیدی را در ادرار خود می‌بینند که با هم ترکیب می‌شوند و پوسته‌های کوچکی را تشکیل می‌دهند. در دوران بارداری، افزایش گلبول‌های سفید خون پاسخی طبیعی برای محافظت از جنین در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها است.

wbc

در طول بارداری، تعداد گلبول‌های سفید در مادران باردار افزایش می‌یابد.

چرا تعداد گلبول‌های سفید در دوران بارداری افزایش می‌یابد؟​

برخی از عوارض مرتبط با بارداری در ماه‌های هشتم و نهم بارداری رخ می‌دهد. این شامل تغییر تعداد لکوسیت‌ها می‌شود که به‌عنوان یک افزایش فیزیولوژیکی، تاریخ زایمان قریب‌الوقوع را نشان می‌دهد. لکوسیتوز در ابتدای بارداری شروع می‌شود، زیرا بدن مادر سیستم ایمنی بدن خود را تقویت می‌کند. در چند هفته اول، لکوسیت‌ها درست بالاتر از حد طبیعی هستند. تاکنون هیچ علامت قابل‌مشاهده‌ای برای افزایش گلبول‌های سفید وجود ندارد.

تنها با تولید بیش از حد لکوسیت‌ها، افزایش دفع آن اتفاق می‌افتد. مادر از طریق تشکیل گلبول‌های سفید خون، از ایمنی کودک متولد نشده محافظت می‌کند. پس از رشد کامل، جنین قادر است به طور مستقل گلبول‌های سفید خون را تشکیل دهد. به همین دلیل، برخی از لکوسیت‌های مادر غیرقابل‌استفاده هستند. ارگانیسم به‌راحتی این را از طریق ادرار دفع می‌کند.

کودک توانایی تولید مستقل گلبول‌های سفید خون را در ماه هفتم بارداری دریافت می‌کند؛ بنابراین، در این دوره، مادران آینده افزایش قابل‌توجهی در سطح لکوسیت‌ها را تشخیص می‌دهند. از آن ماه تا زمان زایمان، گلبول‌های سفید خون در ادرار ظاهر می‌شوند.

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا:: برچسب‌ها: wbc, افزایش گلبول سفید خون, کاهش گلبول سفید خون, گلبول سفید ,
:: بازدید از این مطلب : 25
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 30 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش تحمل گلوکز (GTT)

تقریبا یک مورد در ازای هر ۱۰ زن باردار، دیابت بارداری یا جی تی تی را  خواهند داشت. وقتی قند دو ساعت بعد از غذای فرد بالاتر از حد طبیعی باشد،آزمایش جی تی تی لازم است. تست تحمل گلوکز (GTT) که شامل ۳ مرحله اندازه گیری قند خون است،می تواند در تشخیص دیابت بارداری بسیار کمک کند.

انجام تست تحمل گلوکز با در نظر گرفتن میزان قند خون ناشتا در آزمایش قبلی و با تشخیص فرد متخصص ، خطری برای مادر و جنین ندارد. مگراینکه مادر از قبل مبتلای دیابت باشد و یا دیابت بارداری در وی مسلم باشد. در این صورت خوردن محلول گلوکز (قند خوراکی ) برای او خطرناک محسوب می شود.(آزمایشگاه صبا گیلکی)

غربالگری دیابت بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری انجام می‌شود. آزمایش غربالگری گلوکز یا جی تی تی ، بمنظور بررسی دیابت بارداری تجویز خواهد شد.
در زمان بارداری مقاومت به انسولین افزایش می‌یابد و دیابت بارداری زمانی ایجاد می‌شود.سطح قند خون یک خانم باردار بدون داشتن سابقهٔ دیابت، در دوران بارداری‌اش افزایش می‌یابد. دیابت بارداری خطر ابتلا به مسمومیت بارداری یا پره‌اکلامپسی، افسردگی و نیاز به سزارین را افزایش می‌دهد.(آزمایشگاه دکتر صبا)

با وجود آنکه انجام تست تحمل گلوکز درمقابل آزمایش‌های FBS و هموگلوبین A1C، پیچیده‌تر است، اما بسیار حساس‌تر از آن‌ها عمل میکند و دیابت را زودتر تشخیص می‌دهد. از این رو، در شرایط خاصی مانند بیماران کاندید پیوند کلیه، GTT به منظور غربالگری دقیق‌تر دیابت درخواست می‌شود.

پیشنهاد میکنیم جزئیات این تست را در سایت آزمایشگاه صبا ملاحظه بفرمایید.:: برچسب‌ها: تحمل گلوکز, آزمایش تحمل گلوکز, GTT, Glucose Tolerance Test ,
:: بازدید از این مطلب : 29
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

عفونت نورو ویروس و علائم آن

نوروویروس

نورو ویروس/norovirus

نورو ویروس (به انگلیسی: Norovirus) نوعی ویروس معده و روده بسیار مسری است که از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با فرد مبتلا به راحتی به دیگران سرایت می کند.
این عفونت بسیار شایع است و اغلب با علائمی همچون استفراغ، اسهال آبکی و غیر خونی همراه می باشد. خوشبختانه افراد مبتلا در بسیاری از موارد به طور کامل بهبود پیدا می کنند اما در برخی بیماران ممکن است وضعیت شدید شود.​(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه ایران)

عفونت نوروویروس

این عفونت بسیار شایع است و اغلب با علائمی همچون استفراغ، اسهال آبکی و غیر خونی همراه می باشد.

علائم نوروویروس چیست؟

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده اعلام کرد: علائم نوروویروس معمولا یک یا دو روز بعد از ابتلا ظاهر می‌شوند ولی ممکن است تا ۱۲ ساعت بعد هم دیده شوند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه آسیا)
سرویس بهداشت همگانی انگلیس، علائم اصلی ویروس استفراغ زمستانه را حالت تهوع، اسهال و استفراغ معرفی می‌کند.
کسانی که به آن مبتلا شده باشند همچنین ممکن است تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سردرد، بدن درد و گرفتگی دردناک معده هم داشته باشند.

 

این علائم چه مدت ادامه می‌یابد؟

بنا بر اعلام سرویس بهداشت همگانی انگلیس، کسانی که به نوروویروس مبتلا می‌شوند، باید دو یا سه روز بعد احساس بهتری داشته باشند.
این سازمان بهداشتی توصیه می‌کند تا وقتی علائم این بیماری را دارید در خانه بمانید و به مدرسه و سر کار نروید تا وقتی که دو روز از پایان بروز علائم بیماری بگذرد. علاوه بر این توصیه می‌شود افراد مبتلا تا وقتی کاملا بهبود یابند از ملاقات با هر کسی در بیمارستان اجتناب کنند.
سرویس بهداشت همگانی انگلیس همچنین توصیه می‌کند اگر علائم بیماری بعد از چند روز بهتر نشد یا اگر فرد مبتلا به بیماری‌های جدی مانند بیماری کلیه مبتلا است و اگر علائم کم‌آبی شدید در بیمار دیده می‌شود، باید به دکتر مراجعه کند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه تجارت نو)

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار اسهال شدید که در عرض چند روز از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت استفراغ شدید، مدفوع خونی، معده درد یا کم آبی با پزشک خود تماس بگیرید.​

اثرات عفونت نورووایرس

نوروویروس از طریق خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به این ویروس، لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان و تماس با فرد بیمار منتقل می‌شود.

علل

نورو ویروس ها بسیار مسری هستند. این بدان معناست که عفونت نورو ویروس براحتی می تواند به دیگران سرایت کند. ویروس در مدفوع و استفراغ وجود دارد. شما می توانید ویروس را از زمانی که برای اولین بار علائم بیماری را مشاهده می کنید تا چند روز پس از بهبودی گسترش دهید. نوروویروس ها می توانند روزها یا هفته ها روی سطوح و اجسام باقی بمانند.
شما می توانید عفونت نورو ویروس را با موارد زیر دریافت کنید:
– خوردن غذای آلوده
– نوشیدن آب آلوده
– دست زدن به دهان پس از تماس دست با سطح یا شیء آلوده
– در تماس نزدیک با فردی که عفونت نوروویروس دارد
– از بین بردن نورو ویروس ها دشوار است زیرا می توانند در برابر دمای سرد و گرم و بسیاری از مواد ضد عفونی کننده مقاومت کنند.

جلوگیری

عفونت نوروویروس بسیار مسری است. انواع مختلفی از نورو ویروس ها وجود دارد. هر کسی می تواند بیش از یک بار به عفونت نورو ویروس مبتلا شود.

سرایت نورو ویروس

نورو ویروس از طریق خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به این ویروس، لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان و تماس با فرد بیمار منتقل می‌شود. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که نوروویروس قبل از پدیدار شدن علائم بیماری و تا دو هفته پس از بهبود یافتن فرد در مدفوع و استفراغ فرد مبتلا وجود دارد. لازم است دست‌ها را بخصوص پس از استفاده از سرویس بهداشتی بشویید. برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری قبل از خورد غذا یا اقدام به تهیه و آماده‌سازی غذا دست‌های خود را بشویید یا حتی ضدعفونی کنید.

عوامل خطر ابتلا به نورو ویروس

عوامل خطر ابتلا به نورو ویروس عبارت‌اند از:

غذا خوردن در مکانی که معمولاً غذا به ‌طور نامناسب و ناسالم تهیه و توزیع می‌شود
حضور در پیش‌دبستانی‌ها یا مهدکودک‌ها
زندگی در اقامتگاه‌های کوچک، پر ازدحام و سربسته مانند خانه سالمندان
اقامت در هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، کشتی‌های تفریحی یا مکان‌های دیگری که تراکم جمعیت بالایی دارند
تماس با فردی که عفونت نورو ویروس دارد

 

پیامدها و اثرات عفونت نورو ویروس

عفونت نوروویروس در بسیاری از افراد معمولاً در مدت چند روز برطرف می‌شود و تهدیدکننده حیات فرد نیست، اما در برخی افراد به‌ویژه کودکان، افراد مسن و افراد دچار نقص سیستم ایمنی می‌تواند باعث دهیدراتاسیون (کم‌آبی بدن) شود. عفونت نوروویروس همچنین می‌تواند در افراد مسن، زنان باردار و کسانی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند، باعث دهیدراتاسیون شدید، سوء تغذیه و حتی مرگ شود.

ابتلا به نوروویروس

عفونت نوروویروس در بسیاری از افراد معمولاً در مدت چند روز برطرف می‌شود و تهدیدکننده حیات فرد نیست.

علائم هشداردهنده کم‌آبی بدن عبارت‌اند از:

خستگی
خشکی دهان و گلو
بی‌حالی و سستی
گیجی
کاهش خروجی ادرار

کودکانی که دچار دهیدراتاسیون شده‌اند، ممکن است بدون اشک یا تنها با چند قطره اشک گریه کنند. همچنین ممکن است در مواردی احساس خواب‌آلودگی کرده یا سروصداهای غیر طبیعی داشته باشند.

 

درمان عفونت نورو ویروس

معمولاً می‌توانید این بیماری را در خانه درمان کنید. مهم‌ترین نکته این است که استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید تا از کم‌آبی بدن جلوگیری شود. احتمالاً در مدت ۲ تا ۳ روز علائم تا حدودی کنترل میشود و در نتیجه احساس بهتری خواهید داشت. نوشیدن مقادیر فراوان مایعات برای جلوگیری از بروز کم‌آبی بدن بسیار مهم است.

 

کم‌آبی می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. اگر فکر می‌کنید که شما یا کسی که از او مراقبت می‌کنید، دچار کم‌آبی شدید است، این مسئله را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید. داروی خاصی برای درمان افراد مبتلا به نورو ویروس وجود ندارد. آنتی‌بیوتیک‌ها نیز کمکی به بهبود علائم نمی‌کنند زیرا این دسته دارویی تنها با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند، نه با ویروس‌ها.

نکته بسیار مهم: معمولاً افراد به محض ابتلا به اسهال، سعی در پیشگیری از ادامه آن می‌کنند. اما در مورد اسهال‌های ناشی از عوامل عفونی مانند نوروویروس، اسهال به دفع سریع‌تر ویروس‌ها از سیستم گوارش کمک می‌کند. این یعنی در صورتی که با درمان‌های خانگی یا دارو، اسهال را سریعاً برطرف کنید، ویروس‌های بیشتری برای مدت زمان طولانی‌تری در روده شما باقی می‌مانند. پس بهتر است زمانی که از علت آن مطمئن نیستید، اقدام به خوددرمانی اسهال نکنید و تنها مراقب باشید که دچار کم‌آبی نشوید.

اگر اسهال شما طی دو تا سه روز برطرف نشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در یک کلام، برخی اسهال‌ها را باید برطرف کرد و به برخی اجازه داد خودشان رفع شوند. برای فهمیدن اینکه شما مبتلا به کدام نوع هستید کار پزشک است؛ پس مراجعه به پزشک را در این موارد جدی بگیرید.

در چه مواقعی با اورژانس تماس بگیریم؟

استفراغ خونی یا استفراغ شبیه قهوه آسیاب‌شده
استفراغ با رنگ سبز یا زرد مایل به سبز
احتمال بلعیدن مواد سمی
احساس سفتی در ناحیه گردن و درد به هنگام نگاه کردن به نور درخشان
سردرد یا دل‌درد ناگهانی و شدید

منظور از «درد شدید» چیست؟

دردی که طولانی‌مدت ادامه داشته و آزاردهنده است، به ‌گونه‌ای که حتی فکر کردن یا صحبت کردن را برای فرد دشوار می‌‌کند.
زمانی که باعث می‌شود فرد نتواند بخوابد.
وقتی باعث می‌شود فعالیت‌های عادی فرد مانند حرکت کردن، بلند شدن از رختخواب، دستشویی رفتن یا لباس پوشیدن با سختی زیادی انجام شوند.

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا:: برچسب‌ها: درمان دارویی نورو ویروس, عفونت نوروویروس, نورو ویروس, نورو ویروس در کودکان ,
:: بازدید از این مطلب : 30
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 25 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش اف بی اس

بدن ما برای تامین انرژی به گلوکوز محتاج است. و این انرژی را از طریق غذا‌هایی که می‌خوریم بدست می‌آورد. با این حال کل این انرژی را یک باره مصرف نمی‌کند. انسولین به بدن کمک می‌کند تا امکان انتشار و ذخیره آن را در صورت لزوم داشته باشیم. بعد غذا خوردن، قند خون (اف بی اس) افزایش می‌یابد و حدودا تا یک ساعت بالا می‌ماند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه کارکنان دولت در بابل)

عواملی که قند خون را افزایش می‌دهند مواردی مثل خوردن وعده‌های حجیم، خوردن مواد یا نوشیدنی‌های شیرین (مثل نوشابه) و همچنین مصرف از غذا‌های با کربوهیدرات بالا باعث افزایش قند خون می‌شوند. وقتی قند خون بالا برود پانکراس شروع به تولید انسولین می‌کند وانسولین با کاهش قند خون یا آن را به شکل انرژی مصرف می‌کند یا برای مصارف بعدی ذخیره می‌کند. بهر حال ما دو نوع دیابت داریم.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی در بابل)

در این جا دو روش برای سنجش میزان قند خون توسط افراد یا متخصصین وجود دارد:

آزمایش قند خون معمولی fbs
آزمایش قند خون تست هموگلوبین HBA1C

در تست HBA1C با اندازه گیری تعداد گلبول های شرکت کننده در این پیوندها می توان به طور تقریبی میانگین قند خون روزانه ی فرد را در مدت ۲تا ۳ ماه گذشته محاسبه کرد.

برای دیدن جزییات بیشتر به سایت آزمایشگاه صبا بابل سر بزنید.:: برچسب‌ها: آزمایش قند خون ناشتا, FBS, Fasting Blood Sugar, آزمایش قند خون معمولی ,
:: بازدید از این مطلب : 29
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

سویه جدید کرونا

در آخرین اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی در مورد همه‌گیری کرونا، آمارهای متوسط کشورها خبر از افزایش ۱۸ درصدی ابتلا می‌دهد؛ یعنی کرونا در همه جهان با چند هفته فاصله در حال اوج‌گیری است. علت این اوج‌گیری هم گسترش سویه‌های BA4 و BA5 عنوان شد. چراکه این سویه‌ها فرار از ایمنی دارند. چه ایمنی از ابتلای طبیعی و چه ایمنی ناشی از واکسن. وجود نوعی گریز از واکسن و گریز از سیستم ایمنی باعث می‌شود احتمال ابتلا بیشتر شود.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه ایثارگران)

همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برخی کشورها، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت از خیز دوباره بیماری کرونا در ایران خبر داد و گفت: «در چند روز اخیر موارد ابتلا به کرونا و بستری‌های ناشی از این بیماری در کشور افزایشی شده است.» به گفته این مقام وزارت بهداشت، بیشتر مبتلایان جدید با علائمی مانند تب، سرفه، اسهال و استفراغ به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. محمدمهدی گویا در گفت‌وگو با صداوسیما تصریح کرد: «پیش از این، زیرسویه‌های BA1 و BA2 اومیکرون در کشور شایع بود و در حال حاضر زیرسویه BA5 نیز به آن‌ها اضافه شده است.»

توالی‌های جدید کرونا

این روزها سویه‌های BA4 و BA5 دارد برایمان بسیار مشکل‌ساز می‌شود.

منتظر توالی‌های جدید کرونا هستیم

کرونای این روزهای ایران، از نوع اُمیکرون است. اما نه اُمیکرونی که اسفندماه آخرین موج همه‌گیری را به راه انداخت. «یک ماه پیش، وقتی که شرایط بسیار عالی بود و کرونا فروکش کرده بود، به طور مکرر توصیه میشد که برای باز کردن اجتماع زود است و باید دست‌کم سه، چهار هفته به جامعه وقت بدهیم تا واکنشش را ببینیم. نظر همیشگی کمیته علمی ستاد کرونا این بوده که رعایت مسائل بهداشتی همچنان باید جدی گرفته شود.» مجید مختاری، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با این توضیحات به «شهروند» می‌گوید: «این روزها سویه‌های BA4 و BA5 دارد برایمان بسیار مشکل‌ساز می‌شود.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه کوثر)

اکثر کشورهای غربی،استرالیا و بسیاری از کشورهای آمریکای شمالی گزارش‌های ابتلای بسیار بالایی از این دو سویه می‌دهند و این سویه زیرشاخه دیگری از اُمیکرون است و هنوز تغییر رفتار محسوسی نسبت به اُمیکرون‌های اولیه نداشته است که بافت ریه را تحت تاثیر جدی قرار دهد.»

سردرد، گلودرد، سرفه‌های خشک و درد قفسه سینه همان علائم مرسوم کروناست. که در روزهای تابستان در بعضی موارد اسهال و استفراغ هم به آن اضافه شد و حال عمومی بیمار را وخیم‌تر می‌کند. مختاری می‌گوید BA4 در حال حاضر در ایران دیده شد.ولی ما منتظر توالی‌هایی جدید هستیم تا ببینیم سویه‌های BA4 و BA5 در ایران هم غالب می‌شود یا خیر.

BA4 و BA5 می‌توانند بخش‌های تحتانی ریه را درگیر کنند​

از نظر علائم بالینی، رمضانی معتقد است سویه‌های BA4 و BA5 نسبت به اُمیکرون اولیه کمی شدیدتر هستند. «در اُمیکرون بیشتر شاهد علائمی شبیه به سرماخوردگی بودیم که دو، سه روزه خوب می‌شد، اما BA4 و BA5 جدی‌تر است. در موارد ابتلای این روزها تب بیشتر است، گلودرد و اختلال در حس بویایی و چشایی هم هست. به علاوه این سویه‌ها جهش‌هایی دارند که باعث می‌شود تطابق ویروس با دستگاه تنفس تحتانی بیشتر باشد، بنابراین می‌تواند بیشتر باعث درگیری ریه شود و همین ممکن است بیماری را جدی‌تر کند. با این حال، به نظر نمی‌آید این پیک مثل پیک‌های سابق وسیع و شدید باشد، البته به شرط اینکه مردم همکاری و واکسیناسیون‌شان را کامل کنند.»

سویه‌های BA4 و BA5

سویه‌های BA4 و BA5 نسبت به اُمیکرون اولیه کمی شدیدتر هستند.


همه مردم امسال یک دوز واکسن کرونا بزنند​(آزمایشگاه طرف قرارداد با بانک سپه)

BA4 و BA5 به مراتب از اُمیکرون تهاجمی‌تر هستند و می‌توانند موارد بستری را در کشور بالا ببرند. توصیه میشود همه افراد جامعه در سال ۱۴۰۱ یک دوز واکسن برنند.«کسانی که دو دوز زده‌اند، حتما دوز بوستر را بزنند و افراد مسن و بیماران خاص حتما برای دوز چهارم اقدام کنند. کسانی که ۶ ماه از آخرین دوز واکسن‌شان گذشته، تزریق واکسن را جدی بگیرند تا دوباره قبل از شروع بیماری‌های فصلی بتوانیم ایمنی جمعی جامعه را تا حد مناسبی افزایش دهیم.»

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا:: برچسب‌ها: سویه جدید کرونا, زیرسویه های جدید, جدیدتر از اومیکرون ,
:: بازدید از این مطلب : 29
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 20 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش اریتروپویتین

اریتروپویتین هورمونی است که توسط کلیه‌ها تولید می‌شود و سرعت تولید گلبول‌‌های قرمز خون توسط مغز استخوان را افزایش می‌دهد.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه معلم)

سلول‌های کلیه که اریتروپویتین می‌سازند، به میزان پایین اکسیژن موجود در خون که از کلیه‌ها عبور می‌کند، حساس هستند. وقتی سطح اکسیژن خیلی پایین باشد این سلول‌ها اریتروپویتین را می‌سازند و آزاد می‌کنند. سطح پایین اکسیژن ممکن است نشان‌دهنده کمبود تعداد گلبول‌های قرمز خون (کم‌خونی) یا مولکول‌های هموگلوبین باشد که مسئولیت حمل اکسیژن در بدن را به عهده دارند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه SOS)
اریتروپویتین مغز استخوان را تحریک می‌کند تا گلبول‌های قرمز بیشتری تولید کند. نتیجه افزایش تعداد گلبول‌‌های قرمز خون، افزایش ظرفیت حمل اکسیژن خون خواهد بود.

EPO یا اریتروپویتین آزمایشی است که به منظور کمک به تشخیص بیماران دچار کم خونی و پلی سیتمی مورد استفاده قرار می گیرد. در بیمارانی که هموگلوبین آنان به علت نارسایی تولید در مغز استخوان (کم خونی فقر آهن) یا تخریب گلبول های قرمز (کم خونی همولیتیک) پایین می باشد، EPO افزایش نشان می دهد. در مقابل در بیماران کلیوی که دچار تخریب سلولهای دور توبولی شده اند یا افراد که هر دو کلیه اشان را برداشته اند (نفروکتومی دوطرفه) سطح EPO سقوط کرده و این بیماران مبتلا به کم خونی می شوند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه دی)

برای مشاهده جزییات این تست به سایت آزمایشگاه صبا مراجعه نمایید.:: برچسب‌ها: آزمایش اریتروپویتین, erythropoietin, اریتروپویتین ,
:: بازدید از این مطلب : 26
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

خون ادراری (هماچوری) چیست؟ علل و شیوه های بررسی

دیدن خون در ادرار را خون ادراری (هماچوری ) میگویند که میتواند به دو فرم باشد ۱) واضح Gross قابل دید توسط بیمار ۲) میکروسکوپی Microscopic و غیر قابل رویت توسط بیمار

علائم ادرار خونی

هماچوری گروس منجر به صورتی، قرمز و یا کولا مانند شدن رنگ ادرار می شود. این اتفاق به دلیل حضور گلبول های قرمز در ادرار رخ می دهد. مقدار اندکی از خون می تواند باعث قرمز شدن ادرار شود. در این حالت معمولا فرد دچار درد نمی شود مگر اینکه لخته های خونی دفع کند. ادرار خونی معمولا بدون علائم و نشانه خاصی اتفاق می افتد.

چه زمانی مراجعه به پزشک اورولوژیست ضروری است؟

بهتر است به محض این که متوجه وجود خون در ادرار شدید با پزشک خود ملاقات کنید. برخی داروها نظیر Ex-lax (مسهل کننده) و برخی مواد غذایی خاص نظیر چغندر قرمز، ریواس و توت قرمز نیز می توانند باعث قرمز شدن رنگ ادرار شوند.
تغییر رنگ ادرار در اثر مصرف برخی داروها، مواد غذایی خاص و یا ورزش، به احتمال زیاد در عرض چند روز از بین خواهد رفت. ادرار خونی ظاهر متفاوتی دارد اما ممکن است نتوانید آن را به خوبی توصیف کنید. در این حالت بهترین کار این است که بلافاصله پس از تغییر رنگ ادرار با پزشک خود ملاقات کنید.

وجود خون در ادرار

عوامل متعددی وجود دارند که می توانند باعث دفع گلبول های قرمز یا سفید در ادرار شوند که در بسیاری موارد نگران کننده نیستند.
مقادیر کمی خون در ادرار ممکن است به علت داروهای خاص، ورزش شدید، فعالیت جنسی یا قاعدگی باشد.
در صورت زیاد بودن خون در ادرار تحت نظر یک پزشک متخصص حتما باید آزمایش های بیشتری جهت بررسی علت آن انجام شود.
افزایش گلبول های قرمز در ادرار ممکن است به دلایل زیر باشد:

برای دیدن ادامه این مقاله پیشنهاد میکنیم به سایت آزمایشگاه صبا مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: وجود خون در ادرار, خون ادراری, بیماری هماچوری, خون در ادرار ,
:: بازدید از این مطلب : 40
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش دی دایمر/D-dimer چیست؟

آزمایش دی دایمر/ D-dimer میزان پروتئینی به نام «فیبرین D-dimer» را در خون اندازه می‌گیرد. فیبرین D-dimer زمانی تولید می‌شود که فیبرین (پروتئینی که اصلی‌ترین بخش لخته خون است)، به طور فعال در قسمت‌هایی از سیستم عروقی تخریب شود.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بانک ملی)
لخته شدن خون روند بسیار پیچیده‌ای است. این روند شامل فعال شدن مجموعه‌ای از پروتئین‌های موجود در گردش خون است -که به آنها فاکتور‌های انعقادی و یا فاکتور‌های لخته کننده می‌گویند- و در نهایت تولید رشته‌های بلند فیبرین است. لخته خون عمدتاً از رشته‌های فیبرین در هم پیچیده و پلاکت‌های خونی به‌دام‌افتاده در بین رشته‌های فیبرین تشکیل شده است.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه تعاون)

به طور معمول لخته خون به منظور جلوگیری از نشت خون در رگ آسیب دیده ایجاد می‌شود. لخته، مانع از ایجاد نشتی می‌شود.
با این حال، وقتی لخته خون ایجاد می‌شود مهم است که اندازه لخته محدود شود تا از انسداد کامل رگی که در حال ترمیم است جلوگیری شود. بنابراین، قسمت اصلی از تشکیل لخته، مربوط به بخش دوم یعنی محدود کردن اندازه لخته است.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه روستایی)

 

این فرآیند دوم که مربوط به محدود کردن اندازه لخته است توسط پروتئینی به نام پلاسمین انجام می‌گیرد. پلاسمین لبه‌های لخته خون در حال رشد را تخریب می‌کند تا لخته از اندازه مناسب فراتر نرود.
بنابراین، در شرایط طبیعی، یک لخته خون «سالم»، تعادل بین این دو روند مخالف و همزمان را نشان می‌دهد: روند تشکیل فیرین و روند تخریب فیبرین به وسطه پلاسمین.

فیبرین D-dimer یک محصول تجزیه‌کننده فیبرین است. هر زمان که رشته‌های فیبرین از بین می‌روند در خون معلوم می‌شوند. از آنجا که تشکیل و تخریب فیبرین هر دو همزمان با هر لخته خون فعال رخ می‌دهد، مقدار D-dimer موجود در خون نشان‌دهنده میزان تشکیل لخته خون فعال در بدن است. به عبارت دیگر، افزایش سطح D-dimer خون نشان‌دهنده فعال شدن لخته خون است.

برای مشاهده بقیه ی جزییات به سایت آزمایشگاه صبا مراجعه نمایید.:: برچسب‌ها: دی دایمر, آزمایش دی دایمر, d dimer ,
:: بازدید از این مطلب : 29
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 11 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

نقش تستوسترون در بدن چیست؟

اگر سطح هورمون تستوسترون در بدن به اندازه‌ی متعادل باشد، از فواید مهمی برخوردار خواهید شد. در ادامه چند نقش این هورمون در بدن را معرفی کرده‌ایم.

۱‌. قلب را تقویت می‌کند‌

تستوسترون تولید گلبول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهد که این موضوع برای قلب مفید است.
در حقیقت بین سطح پایین هورمون مردانه‌ی تستوسترون و مشکلات قلبی و عروقی ارتباط وجود دارد. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند زنانی که سطح هورمون تستوسترون در بدنشان به حالت طبیعی برگشت، کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را تجربه کردند.

بیماری‌های قلبی و تستسترون

اگر سطح هورمون تستوسترون در بدن به اندازه‌ی متعادل باشد، از فواید مهمی برخوردار خواهید شد.

۲. به مستحکم کردن استخوان‌ها کمک می‌کند.

این هورمون نقش مهمی در تراکم مواد معدنی استخوان‌ها دارد. نشان داده شده زنانی که به دلیل افزایش سن پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون در بدن را تجربه کردند، دچار کاهش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها شدند. مطالعات بالینی به این نتیجه رسیده‌اند که تستوسترون می‌تواند تراکم مواد معدنی استخوان‌های لگن و ستون فقرات را افزایش دهد.

۳‌. توده‌ی عضلانی را بهبود می‌بخشد.

تستوسترون توده‌ی عضلانی را بهبود می‌بخشد که این موضوع کنترل وزن و افزایش انرژی را به دنبال دارد. زمانی که تمرینات قدرتی را در روتین خود بگنجانید، اثرات تستوسترون در بهبود توده‌ی عضلانی بیشتر می‌شود.

۴‌. در بهبود خلق‌وخو مفید است.

سطح پایین هورمون تستوسترون با کم شدن کیفیت زندگی در ارتباط است. بعضی از علائم کمبود تستوسترون در بدن شامل کج‌خلقی، افسردگی و خستگی می‌شود.

۵‌. سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشد.

مطالعات نشان می‌دهند که متعادل بودن سطح هورمون تستوسترون احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد. بالاتر بودن سطح هورمون تستوسترون منجر به بهبود سرعت پردازش ذهنی و حافظه می‌شود.

در اثر افزایش بیش از حد تستوسترون در بدن چه اتفاقی روی می‌دهد؟

از سویی دیگر، وجود مقدار بسیار بالای تستوسترون می تواند باعث بروز مشکلاتی در مردان شود. به گفته‌ی پزشکان، مردان به ندرت در اثر وجود سطح بسیار بالایی از تستوسترون طبیعی در بدن خود، دچار مشکلات جسمی می شوند. باوجود این، استروئیدهای آنابولیک که عامل افزایش سطح تستوسترون مصنوعی در بدن هستند،‌ باعث کاهش میل جنسی و هم‌چنین کوچک شدن بیضه‌ها می شوند.

به علاوه، این مسئله باعث ناباروری و رشد سینه‌ها، و بروز تغییرات رفتاری از جمله زودرنجی بیش از حد نیز می شود. هم‌چنین، پسران نوجوانی که دارای میزان بالایی از هورمون مردانه در بدن‌شان هستند، ممکن است دچار رشد و بلوغ زودرس کاذب شوند. با اینکه شمار موارد بالا بودن سطح تستوسترون در بین زنان آن‌چنان زیاد نیست، ولی درصورت بروز چنین اختلالی، نه تنها فرد مبتلا به آکنه دچار میشود، بلکه مو های صورت و بدن‌اش افزایش می یابند.

هم‌چنین توده‌ی ماهیچه‌ای بدن‌اش بیش‌تر میشود، صدای‌اش کلفت میشود، و حتی ممکن است دچار طاسی نیز شود. دخترانی که دارای سطح بالایی از تستوسترون در بدن‌شان هستند، ممکن است تغییرات عجیبی را در اندام جنسی‌شان نیز تجربه کنند. مسئله‌ی شایعی که می تواند دختران و پسرانی راکه دارای سطح بالایی از تستوسترون در بدن‌شان هستند، تحت تاثیر قرار دهد، بلوغ زودرس یا ناباروری در مراحل بعدی زندگی‌شان است.

افزایش بیش از حد تستوسترون

وجود مقدار بسیار بالای تستوسترون می تواند باعث بروز مشکلاتی در مردان شود.

در اثر پایین بودن سطح تستوسترون چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

از سویی دیگر، پایین بودن بیش از سطح تستوسترون در بدن مردان، نسبت به بالا بودن این هورمون، نگرانی‌های بیش‌تری را بر می‌انگیزد. نخست اینکه، پایین بودن سطح این هورمون جنسی خاص می تواند برای کودکانی که در حال تجربه‌ی بلوغ هستند، مشکلات مختلفی را ایجاد کند. بعنوان نمونه، در رشد مو های شرمگاهی چنین کودکانی ممکن است اختلال ایجاد شود. در سایر موارد، پسرها ممکن است هم‌زمان با رسیدن به بلوغ، جهش رشد را نیز تجربه کنند.
به ویژه، پسرهایی که دارای مقدار بسیار اندکی از این هورمون مردانه هستند، ممکن است دچار رشد بی قواره شوند؛ یعنی اینکه ممکن است دست‌ها و پاهای‌شان در مقایسه با سایر اندام‌های بدن‌شان رشد ناهماهنگی داشته باشند؛ باوجود این ممکن است میزان قدرت و استقامت‌شان پایین باشد. به علاوه، در سنین ورود به دوره‌ی بزرگسالی، پایین بودن سطح تستوسترون در بدن مردان باعث ریزش مو و ایجاد چین و چروک روی پوست‌ آن‌ها می شود. هم‌چنین، این مسئله می تواند به ضعف عملکرد جنسی و بروز اختلالات خلقی نیز منجر شود. در نتیجه، تعداد زیادی از آدم‌ها درباره‌ی مشکلات جنسی ناشی از کاهش شدید تستوسترون در بدن‌شان نگران هستند. بهمین‌ خاطر نیز، دائما به دنبال روش‌های مختلفی برای حل این مشکل میگردند.

چرا تستوسترون مهم می باشد ؟

– بهبود عملکرد ارگان های جنسی مردانه
– افزایش سطح انرژی
– رشد عضلات
– کاهش وزن
– ویژگی مردانه در دوران بلوغ
– استخوان های محکم
– افزایش سلامت قلب

مواد غذایی برای بالا بردن سطح هورمون تستوسترون

آنچه می‌خورید به‌شدت سطح هورمون تستوسترون را تحت تأثیر قرار می‌دهد. می‌توانید برای افزایش تستوسترون، مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. این مواد غذایی نه تنها سطح هورمون تستوسترون را افزایش می‌دهند، بلکه فواید دیگری هم برای سلامتی بدن دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. توت‌فرنگی

توت‌فرنگی و تمشک جزء بهترین میوه‌ها برای افزایش تستوسترون به شمار می‌روند.حاوی مقدار زیادی زینک (روی)‌‌ است. افزایش مصرف زینک به‌طور مستقیم سطح هورمون تستوسترون را بالا می‌برد.
علاوه بر این خواص دیگری هم برای سلامتی بدن دارد‌ که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم تقویت سیستم ایمنی بدن به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین C، کاهش احتمال ابتلا به آرتریت، کمک به مبارزه با سرطان و پیشگیری از بیماری قلبی را نام ببریم. بنابراین توت‌فرنگی یک گزینه‌ی عالی برای گنجاندن در رژیم غذایی است.

توت‌فرنگی

توت‌فرنگی و تمشک جزء بهترین میوه‌ها برای افزایش تستوسترون به شمار می‌روند.

۲‌. سیب‌زمینی شیرین

تفاوت بین سیب‌زمینی شیرین و سیب‌زمینی معمولی این است که سیب‌زمینی شیرین مقدار بیشتری ویتامین A دارد‌. در واقع میزان ویتامین A موجود در سیب‌زمینی معمولی و سیب‌زمینی شیرین به ترتیب ۲ و ۱۴٫۱۸۷ واحد بین‌المللی است. افزایش مصرف ویتامین A می‌تواند منجر به بالا رفتن میزان تستوسترون در بدن شود.
اگرچه مطالعات در این زمینه قطعی نیستند، با این حال مصرف سیب‌زمینی شیرین به جای سیب‌زمینی معمولی می‌تواند فواید متعددی برای سلامتی بدن داشته باشد. این نوع سیب‌زمینی یکی از منابع غنی ویتامین B6 به شمار می‌رود و مقدار خوبی آهن به بدن می‌دهد. علاوه بر این سیستم ایمنی بدن را هم تقویت می‌کند.

پیشنهاد سردبیر :  تست PCR کرونا

۳‌. زرده‌ی تخم‌مرغ

خوردن زرده‌ی تخم‌مرغ می‌تواند میزان هورمون تستوسترون را بالا ببرد، چون بسیار مغذی است‌‌‌. ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در زرده‌ی تخم‌مرغ می‌توانند اثرات مثبتی روی تستوسترون داشته باشند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند زرده‌ی تخم‌مرغ به دلیل داشتن کلسترول بالا ناسالم است، اما این موضوع صحت ندارد.
زرده‌ی تخم‌مرغ کلسترول خوب لازم بدن را مهیا می‌کند و ضرورتا سطح کلسترول بد (HDL) را در خون افزایش نمی‌دهد. خوب است بدانید که زرده‌ی تخم‌مرغ حاوی بیشترین میزان مواد مغذی است. زرده‌ی تخم‌مرغ به غیر از بالا بردن سطح هورمون تستوسترون به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و بهبود عملکرد قلب هم کمک می‌کند و مواد مغذی مختلفی به بدن می‌دهد.

۴. کلم‌بروکلی

کلم‌بروکلی به کم کردن سطح استروژن در بدن کمک می‌کند که این موضوع بالا رفتن سطح هورمون تستوسترون در بدن مردان را به دنبال دارد. بسیاری از دیگر سبزیجات صلیبی هم می‌توانند در این زمینه مفید باشند.
کلم‌بروکلی همچنین می‌تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد، به پیشگیری از سرطان کمک کند و استخوان‌ها را مستحکم کند‌. این نوع سبزی صلیبی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف هم است.

کلم‌بروکلی

کلم‌بروکلی همچنین می‌تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد، به پیشگیری از سرطان کمک کند و استخوان‌ها را مستحکم کند‌.

۵. آووکادو

آووکادو یک نوع سوپرفود است که مواد مغذی فراوانی دارد و به روش‌های مختلف سلامتی بدن را بهبود می‌بخشد. این میوه‌ی سبز رنگ منبع خوبی از چربی‌های تک غیراشباع به شمار می‌رود. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که این نوع چربی‌ها می‌توانند به‌طور بالقوه منجر به افزایش میزان تستوسترون شوند.
علاوه بر این آووکادو غنی از فیبر است. فیبر یک ماده‌ی مغذی است که سرعت خالی شدن معده را کم می‌‌کند و از این طریق می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. آووکادو غنی از پتاسیم هم است و سطح کلسترول خون را پایین می‌آورد. این میوه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است؛ بنابراین اگر می‌توانید حتی یک بار هم که شده آن را امتحان کنید.

۶‌. کاکائوی خام

کاکائو یا شکلات خام یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای افزایش تستوسترون محسوب می‌شود. کاکائو یکی از غنی‌ترین منابع منیزیم به شمار می‌رود. منیزیم و زینک هر دو جزء مواد معدنی هستند که اثرات مثبتی روی سطح هورمون تستوسترون می‌گذارند. کاکائوی خام خواص فراوانی برای بدن دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، پیشگیری از پیری زودرس و کاهش سطح فشار خون اشاره کنیم.

۷‌. تخم کدوحلوایی

تخم کدوحلوایی هم مثل کاکائوی خام سرشار از منیزیم و زینک است که همان‌طور که در بالا گفتیم هر دو در افزایش تستوسترون مفید هستند. البته این تنها خاصیت تخم کدوحلوایی نیست. تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش سلامت پروستات، قلب و کبد از دیگر خواص این دانه‌ی خوشمزه محسوب می‌شود. این دانه‌ غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هم است.

تخم کدوحلوایی

تخم کدوحلوایی هم مثل کاکائوی خام سرشار از منیزیم و زینک است.

۸. آجیل برزیلی

همه‌ی ما خیلی خوب می‌دانیم که مغزها به‌شدت برای بدن مفید هستند. مغزها غنی از چربی‌های سالم هستند و می‌توانند سوخت‌وساز بدن را افزایش دهند و در بالا بردن سطح هورمون مردانه‌ی تستوسترون مفید باشند.
آجیل برزیلی حاوی مقدار زیادی سلنیوم است و کلسترول طبیعی دارد که این موضوع هم در افزایش هورمون ذکر شده اهمیت دارد. علاوه بر این آجیل برزیلی برای سلامت پوست هم مفید است. بنابراین همین امروز آن را تهیه کنید تا از خواص شگفت‌انگیز آن بهره‌مند شوید.

۹. ماست

مطالعه‌ی منتشر شده در سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسید موش‌هایی که ماست مصرف کردند، بزرگ شدن بیضه‌ و افزایش تولید هورمون تستوسترون را تجربه کردند. ماست حاوی باکتری‌های پروبیوتیک است و به همین دلیل در بالا بردن تستوسترون نقش دارد‌‌‌‌. ماست همچنین منبع خوبی از پروتئین به شمار می‌رود و به بهبود فرآیند هضم کمک می‌کند. می‌توانید ماست را به‌تنهایی یا به همراه میوه‌هایی مانند هلو و توت‌فرنگی میل کنید‌.

۱۰‌. نارگیل

نارگیل فواید زیادی برای سلامتی بدن، پوست و مو دارد. از آنجایی که بیش از ۹۰ درصد از چربی موجود در نارگیل را چربی اشباع شده تشکیل می‌دهد، در قدیم باور بر این بود که این میوه سالم نیست، اما امروزه تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که چربی‌های اشباع شده می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف مفید باشند.
این نوع چربی‌ها به افزایش سطح هورمون تستوسترون هم کمک می‌کنند. اگر نارگیل را به میزان متعادل مصرف کنید، خطری شما را تهدید نمی‌کند. دیگر خواص نارگیل شامل افزایش سوخت‌وساز بدن، بهبود سطح کلسترول خون و محافظت از پوست می‌شود.

نارگیل

نارگیل فواید زیادی برای سلامتی بدن، پوست و مو دارد.

۱۱. گوشت قرمز

گوشت قرمز هم در دسته‌ی مواد غذایی مفید برای بالا بردن سطح هورمون تستوسترون قرار می‌گیرد. این نوع گوشت حاوی چربی‌های افزایش‌دهنده‌ی تستوسترون است و منبع خوبی از پروتئین به شمار می‌رود. می‌توانید از گوشت در تهیه‌ی غذاهای مختلف استفاده کنید. گوشت قرمز غنی از آهن و ویتامین‌های مختلف است و سلامت قلب را بهبود می‌بخشد.

پیشنهاد سردبیر :  برگه جامع راهنمای آزمایش کراتینین

۱۲. سبوس گندم

سبوس گندم می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای افزایش تستوسترون باشد. این ترکیب حاوی مقدار زیادی منیزیم است. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند کسانی که منیزیم بیشتری مصرف می‌کنند، تولید بیشتر تستوسترون در بدن را تجربه می‌کنند. اگر مواد غذایی غنی از منیزیم مانند سبوس گندم را در رژیم غذایی خود جای دهید، سطح هورمون تستوسترون در بدنتان افزایش پیدا می‌کند.
سبوس گندم غنی از فیبر هم است و به همین علت ممکن است از طریق سیر نگه داشتن شما برای مدت زمان طولانی‌تر، به کاهش وزن کمک کند. این ترکیب همچنین در محافظت در برابر بیماری قلبی و پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا اثرگذار است.

۱۳. جعفری

علت اینکه جعفری یک سبزی مفید در افزایش تستوسترون به شمار می‌رود، وجود آپی‌ژنین در آن است. آپی‌ژنین به تحریک تولید تستوسترون در بیضه‌ کمک می‌کند. از جمله دیگر فواید جعفری می‌توانیم کمک به عملکرد کلیه‌ها و کنترل فشار خون را نام ببریم. با جای دادن جعفری در رژیم غذایی خود می‌توانید ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی را دریافت کنید.

۱۴‌. قهوه

به نظر می‌رسد قهوه در بالا بردن سطح هورمون مردانه‌ی تستوسترون مفید است؛ هرچند نظرات در این زمینه متناقض هستند. تحقیقات مختلف نتایج متفاوتی را درباره مفید بودن یا نبودن قهوه و کافئین موجود در آن نشان می‌دهند؛ با این حال مصرف قهوه هر چند وقت یک بار می‌تواند برای بدن مفید باشد.
اگر اهل قهوه خوردن هستید، خوب است فواید آن را هم بدانید. افزایش سطح انرژی بدن و هوشیاری، کمک به چربی‌سوزی، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و محافظت از کبد از جمله خواص قهوه به شمار می‌روند.

۱۵‌. کشمش

کشمش می‌تواند به دو دلیل سطح تستوسترون را در بدن بهبود ببخشد؛ اول اینکه حاوی بور است. بور یک ماده‌ی معدنی است که سطح هورمون تستوسترون را بالا می‌برد. دوم اینکه نوعی آنتی‌اکسیدان به نام رزوراترول دارد که با افزایش تستوسترون در ارتباط است و حتی به کاهش سطح استروژن در بدن مردان کمک می‌کند. از جمله دیگر خواص کشمش برای بدن می‌توانیم بهبود فرآیند هضم، درمان عفونت‌ها، بهبود سلامت دندان‌ها و مستحکم کردن استخوان‌ها را نام ببریم.

۱۶. آجیل ماکادمیا

آجیل ماکادمیا مانند سایر انواع مغزها غنی از چربی‌های سالم است. ماکادمیا مقدار خوبی چربی‌های اشباع شده و تک غیراشباع دارد که هر دو می‌توانند در بهبود سطح تستوسترون در بدن مفید باشند. سایر فواید آجیل ماکادمیا برای بدن شامل کاهش سطح کلسترول خون، افزایش سوخت‌وساز بدن و مستحکم کردن استخوان‌‌ها می‌شود‌‌. علاوه بر این آجیل ماکادمیا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها است‌.

۱۷‌. انار

انار یک میوه‌ی پاییزی خوش‌رنگ و بسیار مقوی است. اگر می‌خواهید سطح هورمون تستوسترون را در بدنتان بالا ببرید، آب انار بنوشید. انار به‌عنوان یک سوپرفود تلقی می‌شود.
مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که آب انار سطح تستوسترون را تا ۲۴ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این کیفیت اسپرم را در مردان بهبود می‌بخشد. از جمله دیگر خواص انار می‌توانیم به داشتن خواص ضدالتهابی، کاهش سطح فشار خون و مبارزه با آرتریت اشاره کنیم.

۱۸‌. میگو

میگو مانند سایر غذاهای دریایی می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای افزایش سطح تستوسترون باشد.حاوی مقدار زیادی ویتامین D است. مطالعه‌ی انجام شده در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسید که افزایش مصرف ویتامین D می‌تواند سطح هورمون تستوسترون را در بدن بالا ببرد. میگو و سایر غذاهای دریایی مشابه ویتامین D زیادی دارند و برای افزایش سطح تستوسترون به‌طور طبیعی مفید هستند. میگو غنی از پروتئین کم‌چرب و مواد معدنی است.

۱۹. کاهو

یک مطالعه‌ی دانشگاهی به این نتیجه رسید که کاهو به دلیل داشتن ایندول_۳_کاربینول سطح هورمون تستوسترون را بالا می‌برد. این ترکیب یک ماده‌ی شیمیایی است که به افزایش سطح هورمون تستوسترون و کاهش میزان استروژن (یک هورمون زنانه) در بدن مردان کمک می‌کند. از جمله دیگر فواید کاهو می‌توانیم پیشگیری از بیماری آلزایمر و درمان سردرد را نام ببریم. کاهو مقدار زیادی ویتامین C هم به بدن می‌دهد.

کاهو

کاهو به دلیل داشتن ایندول_۳_کاربینول سطح هورمون تستوسترون را بالا می‌برد.

۲۰. گل‌کلم

گل‌کلم مانند کاهو حاوی ایندول-۳-کاربینول است که به کاهش سطح استروژن و افزایش میزان تستوسترون کمک می‌کند. خواص گل‌کلم شامل کمک به عملکرد قلب، بهبود فرآیند هضم و مبارزه با سرطان می‌شود. گل‌کلم که بخورید، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی را دریافت می‌کنید. می‌توانید از گل‌کلم در تهیه‌ی سالادهای مختلف استفاده کنید.

۲۱. پنیر بلوچیز

بعضی از انواع پنیرها برای بالا بردن میزان هورمون تستوسترون مفید هستند. بلوچیز یکی از این پنیرها محسوب می‌شود. پنیر بلوچیز برای تولید تستوسترون عالی است. علاوه بر این پروبیوتیک و باکتری‌هایی دارد که برای روده مفید هستند‌.
پروبیوتیک به این علت برای تولید تستوسترون مهم است که روده با هیپوتالاموس در ارتباط است. هیپوتالاموس مسؤول تولید تستوسترون است. سایر فواید پنیر بلوچیز شامل کمک به کاهش وزن، مبارزه با التهاب و تقویت عملکرد قلب می‌شود.

پیشنهاد سردبیر :  روز بزرگداشت مولوی

۲۲. زنجبیل

ثابت شده که زنجبیل یک ادویه‌‌ی مفید برای افزایش طبیعی سطح تستوسترون است. یک مطالعه در کشور عراق به این نتیجه رسید که زنجبیل سطح هورمون تستوسترون را در بدن مردان ۱۷ درصد افزایش داد.
می‌توانید زنجبیل را به غذاها و نوشیدنی‌های مختلف اضافه کنید تا از خواص حیرت‌آور آن بهره‌مند شوید. زنجبیل خواص درمانی دارد و می‌تواند به کاهش درد عضلانی بعد از ورزش، پایین آوردن سطح قند خون و کاهش میزان کلسترول خون کمک کند.

۲۳. روغن زیتون فوق‌بکر

یک مطالعه به بررسی اثرات مصرف روغن زیتون فوق بکر روی مردان ۲۳ تا ۴۰ ساله پرداخت. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف روغن زیتون منجر به افزایش ۱۷‌٫۴ درصدی میزان تستوسترون در بدن مردان شد. محققان این مطالعه روغن زیتون فوق بکر را جزء بهترین مواد غذایی برای افزایش تستوسترون تلقی کردند. از دیگر خواص روغن زیتون می‌توانیم به بهبود سلامت قلب، کاهش سرعت فرآیند پیری، تسکین درد و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کنیم.

۲۴. پیاز

مطالعه‌ی حیوانی انجام شده روی موش‌های صحرایی مذکر نشان داد مصرف آب پیاز منجر به افزایش ۳۰۰ درصدی میزان تستوسترون شد. سعی کنید هر روز پیاز خام بخورید. پیاز که بخورید، از خواص آن مانند تنظیم سطح قند خون، کمک به پیشگیری از سرطان و کاهش التهاب برخوردار می‌شوید.

۲۵. ماهی سالمون و ماهی تن

ماهی‌های سالمون و تن غنی از ویتامین D هستند. این ویتامین با تولید تستوسترون در ارتباط است. ماهی‌ها غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هم هستند که فواید متعددی برای سلامتی بدن دارند.

۲۶. غلات سبوس‌دار

مصرف غلات غنی شده با ویتامین D یک روش خوب برای بالا بردن میزان تستوسترون محسوب می‌شود. غلات حاوی مواد مغذی متنوع هم هستند. می‌توانید غلات را به‌عنوان یک صبحانه‌ی مقوی و سالم نوش جان کنید.

۲۷. لوبیا

لوبیا جزء حبوباتی است که فواید فراوانی برای سلامتی دارد. همه‌ی انواع لوبیا منبع عالی ویتامین D و زینک به شمار می‌روند که هر دو اثرات مثبتی روی سطح هورمون تستوسترون می‌گذارند. می‌توانید با لوبیا غذاها، سوپ‌ها و سالادهای متنوعی درست کنید.

۲۸. سیر

مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که سیر می‌تواند سطح هورمون تستوسترون را در بدن مردان افزایش دهد. علت این موضوع وجود دی‌آلیل دی‌سولفید در آن است. می‌توانید هر روز یک حبه سیر بخورید یا از سیر در تهیه‌ی غذاهای مختلف استفاده کنید.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه نیرو مسلح)

۲۹. جینسنگ

نشوید. می‌توانید ریشه‌ی جینسنگ خام را مصرف کرده یا دمنوش جینسنگ درست کنید. برای تهیه‌ی این دمنوش، ۵ تا ۶ تکه از ریشه‌ی جینسنگ را در آب بجوشانید و آن را شب‌ها بنوشید.

۳۰. مارچوبه

مارچوبه غنی از ویتامین‌های B و ویتامین E است که هر دو در تولید تستوسترون اثرگذار هستند. یکی از مغذی‌ترین سبزیجات روی زمین به شمار می‌رود. این سبزی حاوی مقدار زیادی اسید فولیک، پتاسیم، فیبر، تیامین، ویتامین‌های A ،B6 و C است.عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد و ممکن است احتمال ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. سعی کنید حتما مارچوبه را در رژیم غذایی خود جای دهید.

۳۱. عسل

عسل منبع خوبی از منیزیم است که در تولید تستوسترون نقش دارد. علاوه بر این حاوی بور بوده که آن هم در این زمینه مفید است. نیتریک اکسید موجود در عسل رگ‌های خونی را باز می‌کند. می‌توانید از عسل برای شیرین کردن نوشیدنی‌های خود مثل اسموتی یا چای استفاده کنید.

عسل

عسل منبع خوبی از منیزیم است که در تولید تستوسترون نقش دارد.

۳۲. شیر کم‌چرب غنی شده

مصرف شیر غنی شده با ویتامین D یک روش عالی برای بالا بردن سطح تستوسترون به شمار می‌رود. هر روز صبح یک لیوان شیر غنی شده بخورید یا آن را به غلات صبحانه اضافه کنید.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه نیرو مسلح عائله جانباز)

۳۳. پروتئین وی

پروتئین وی حاوی نوعی اسید آمینه است که به خواص خود در بالا بردن سطح تستوسترون شناخته می‌شود. می‌توانید قبل از ورزش کردن، یک اسموتی لذیذ و مقوی درست کرده و به آن یک اسکوپ پروتئین وی اضافه کنید. این نوع پروتئین فواید متعددی برای سلامتی بدن دارد که در مقاله‌ی زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

روش‌های طبیعی برای افزایش تستوسترون

می‌توانید با ایجاد یک سری تغییرات در سبک زندگی خود، به بالا بردن میزان تستوسترون در بدنتان کمک کنید. در ادامه چند نکته‌ی مهم را در این زمینه در اختیارتان قرار داده‌ایم.

۱. ورزش کنید

به احتمال زیاد در مقالات مختلف خوانده‌اید که ورزش کردن فواید زیادی برای سلامتی بدن و ذهن دارد. افزایش فعالیت بدنی می‌تواند میزان هورمون مردانه‌ی تستوسترون را افزایش دهد‌. یکی از بهترین ورزش‌ها در این زمینه، تمرینات با وزنه است.
• راهنمای شروع تمرینات ورزشی برای مبتدیان؛ چطور ورزش کردن را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم؟

۲. سطح استرس خود را کاهش دهید

استرس مضرات زیادی برای سلامت جسمی و روحی دارد. استرس بیش از حد می تواند میزان هورمون تستوسترون را کاهش دهد و منجر به مشکلات جدی زیادی شود.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بانک صادرات)
بهترین روش‌ها برای کاهش استرس شامل انجام یوگا و مدیتیشن، مصرف مواد غذایی مناسب و پرهیز از مصرف خوراکی‌های مضر، ورزش کردن منظم، زیاد خندیدن و دوری از افراد منفی‌نگر می‌شود‌. می‌توانید از مقالات موجود در اینترنت برای کم کردن میزان استرس خود کمک بگیرید.

۳. مکمل مصرف کنید

گاهی اوقات لازم است برای تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم بدن خود مکمل مصرف کنید. مواد مغذی ضروری برای افزایش تستوسترون شامل زینک، ویتامین‌های B ،A ،C ،D و E می‌شوند. ویتامین D در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

۴‌. به اندازه‌ی کافی بخوابید

خوابیدن به اندازه‌ی کافی می‌تواند اثرات مثبت زیادی روی سلامت جسم و روح داشته باشد‌. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که هر یک ساعتی که می‌خوابید، سطح هومرون تستوسترون در بدنتان ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. البته نباید در خوابیدن زیاده‌روی کنید، چون این کار هم می‌تواند اثرات منفی روی سلامتی داشته باشد.

۵. از مصرف زیاد بعضی مواد غذایی خودداری کنید

مصرف مواد غذایی مثل تخم کتان، شیرین‌بیان، نعناع، پروتئین زیاد، سویا و سایر محصولات سویا را محدود کنید. اگر سطح تستوسترون بدنتان پایین است، از مصرف مواد غذایی ذکر شده اجتناب کنید.

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا بابل

به روز رسانی : ۸ تیر ۱۴۰۱:: برچسب‌ها: معجون افزایش تستوسترون, قرص افزایش طبیعی تستوسترون, فواید افزایش تستوسترون, تستوسترون ,
:: بازدید از این مطلب : 50
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 9 تير 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

درصورت مشکوک بودن به درگیری بدن با عفونت ، پزشک درخواست آزمایشCRP می‌دهد. این آزمایش،وجود عفونت و التهاب در بدن را مشخص می‌کند. اگر نتیجه آزمایش CRP در آزمایش خون مثبت باشد، یعنی بدن در حال مبارزه با عفونت است. اما برای پی بردن به علت عفونت باید سایر آزمایش‌های خون انجام شوند.(پاپ اسمیر)

P پروتئینی است که توسط کبد شما درست می شود. در پاسخ  التهاب در جریان خون شما قرار میگیرد. در صورت آسیب دیدگی یا عفونت ، التهاب روش بدن برای محافظت از بافتهای بدن است. این التهاب می تواند باعث درد ، قرمزی و تورم در ناحیه ملتهب شود. برخی از اختلالات خود ایمنی و بیماریهای مزمن نیز می توانند باعث التهاب شوند.(تست پاپ اسمیر)

آزمایش CRP گاهی اوقات با یک تست CRP با حساسیت بالا (hs) اشتباه گرفته می شود. اگرچه هر دو CRP را اندازه می گیرند ، اما برای تشخیص شرایط مختلف استفاده می شوند. آزمایش hs-CRP سطح CRP را بسیار پایین تر اندازه گیری می کند. از این ماده برای بررسی خطر بیماری قلبی استفاده می شود.(کووید برای هواپیمایی)

به طور معمول ، شما مقدار کمی پروتئین واکنش پذیر (c-reactive) در خون دارید. سطح بالا ممکن است نشانه عفونت جدی یا اختلال دیگر باشد.

بالا بودن سطح این آزمایش همیشه به این معنا نیست که دچار عفونت یا التهاب هستید. افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند یا سیگاری هستند، از CRP بیشتری برخوردار هستند.

ادامه مطلب را در سایت آزمایشگاه صبا ببینید.:: برچسب‌ها: CRP, آزمایش سی آر پی, سی آر پی ,
:: بازدید از این مطلب : 39
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 تير 1401 | نظرات ()