نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش A1C چیست؟

هموگلوبین مولکولی است که در گلبول‌های قرمز قرار دارد و وظیفه حمل اکسیژن در خون را به عهده دارد. درصورتی که سطح قند خون بالا برود، مقداری از آن به هموگلبین می‌چسبد. هموگلوبینی که گلوکز به آن می‌چسبد، «هموگلوبین A» نام دارد. ترکیب نهایی حاصل، «هموگلوبین گلیکه» نام دارد. با نام اختصاری هموگلوبین( A1C). آزمایش A1C هموگلوبین دقیق است و در لحظه انجام می‌شود.

افراد دیابتی برای اندازه‌گیری سطح قند خون خود تنها به آزمایش ادرار یا خراش روزانه انگشت وابسته هستند.

آزمایش A1C دقیقاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟​

آزمایش A1C میزان هموگلوبین موجود در خون را که گلوکز به آن متصل است را اندازه‌گیری می‌کند. هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز یافت می‌شود و اکسیژن را به بدن می‌رساند. سلول‌های حاوی هموگلوبین به طور مداوم در حال مرگ و بازسازی هستند. (آزمایشگاه طرف قرارداد با بانک ملت)طول عمر این سلول‌ها تقریباً سه ماه است.

گلوکز به هموگلوبین متصل می‌شود (گلیکات‌ها)، به گونه‌ای که سابقه اتصال گلوکز به هموگلوبین به حدود سه ماه گذشته باز می‌گردد. اگر گلوکز زیادی به سلول‌های هموگلوبین دار متصل باشد،(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه رازی) میزان A1C بالا خواهد بود. اگر مقدار گلوکز طبیعی باشد، میزان A1C نیز طبیعی خواهد بود.

این آزمایش به دلیل طول عمر سلول‌های هموگلوبین دار معتبر است. فرض کنید قند خون شما هفته گذشته یا ماه گذشته بالا بوده است، اما اکنون طبیعی است. هموگلوبین شما حامل «گزارشی» از قند خون بالا در هفته گذشته به شکل A1C بیشتر در خون است. با توجه به اینکه سلول‌ها تقریباً سه ماه زنده می‌مانند، گلوکزی که در سه ماه گذشته به هموگلوبین متصل شده بود، با آزمایش آزمایش می‌شود.

برای دیدن جزییات بیشتر به سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی صبا مراجعه نمایید.:: برچسب‌ها: آزمایش A1C , آزمایش هموگلوبین , A1c , HbA1c , آزمایش ,
:: بازدید از این مطلب : 33
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 30 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز Amniocentesis، یکی از آزمایش‌‏های تشخیصی قبل از تولد است که پزشک با استفاده از نمونه‌برداری مایع آمنیوتیک شما و آزمایش آن می‌تواند اختلالات و ناهنجاری‌های کروموزمی‌ای که ممکن است منجر به مشکلاتی در کودک شود مانند سندرم داون را پیش از تولد تشخیص دهد.

جنین داخل کیسه‌ای قرار دارد که آمنیون نام دارد . داخل این کیسه از مایع آمنیون پر است و جنین در آن شناور است. مایع آمنیون بعنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند و از چسبیدن جنین به دیواره رحم جلوگیری میکند و حرکات جنین را امکان‌پذیر می‌کند. این مایع حاوی سلول‌های مرده، زنده و ماده وراثتی جنین است. آمنیوسنتز به نمونه برداری از مایع آمنیون گفته می‌شود که تشخیص برخی از بیماری‌های جنینی را قبل از تولد امکان‌پذیر می‌کند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه نیرو مسلح عادی)

آمنیوسنتز به دلایل مختلفی انجام شود

آزمایش ژنتیک

آزمایش ریه جنین

تشخیص عفونت جنین: گاهی اوقات آمنیوسنتز برای ارزیابی جنین به دلیل عفونت یا بیماری دیگر استفاده می شود. این روش همچنین می تواند برای ارزیابی شدت کم خونی در نوزادانی که دارای حساسیت Rh هستند ، انجام شود. این بیماری یک بیماری نادر است که در آن سیستم ایمنی بدن مادر آنتی بادی هایی را بر علیه یک پروتئین خاص روی سطح سلول های خونی جنین تولید می کند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه ایرانیان)

درمان: اگر در طول دوران بارداری مایع آمنیوتیک زیادی جمع شود (پلی هیدرآمنیوس) ، ممکن است آمنیوسنتز برای تخلیه مایع آمنیوتیک اضافه از رحم انجام شود.

آزمایش پدری: آمنیوسنتز می تواند DNA جنین را جمع آوری کند و سپس میتوانیم آن را با DNA پدر احتمالی مقایسه کنیم.

برای دیدن جزییات بیشتر به سایت آزمایشگاه خانم دکتر گیلکی بیشه مراجعه نمایید.:: برچسب‌ها: آمنیوسنتز , Amniocentesis , آزمایش ژنتیک , تشخیص عفونت جنین ,
:: بازدید از این مطلب : 37
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش ویدال

حصبه یک بیماری واگیردار عفونی است که می‌تواند کشنده باشد. برای تشخیص این بیماری از آزمایش Widal ( تست ویدال) استفاده خواهد شد. عامل آن نوعی باکتری است که از طریق غذا و نوشیدنی‌های آلوده منتقل می‌شود.این بیماری با نام تیفوئید یا تب تیفوئیدی نیز شناخته شده است. تب بالا، یبوست، دردهای شکمی، احساس ضعف، حالت تهوع خفیف، بی‌اشتهایی و سردرد و حتی استخوان درد از علائم حصبه هستند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه کارکنان دولت در بابل)
آزمایش ویدال برای اولین بار در سال ۱۸۹۶ توسط ویدال دانشمند فرانسوی مطرح شد. اساس این آزمایش آلگوتیناسیون است بدین معنی که انتی بادیهای تولیدی در بدن علیه سمونلا که معمولا مدتی پس از شروع بیماری بوجود می ایند قادرند با باکتری مربوط به آنتی ژن های مربوط به ان ترکیب شوند و ایجاد الگوتیناسیون نمایند.(آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی در بابل) البته در آزمایش کلاسیک ویدال خود میکروب سالمونلا بهعوان انتی ژن بکارمی رفت وبعد بر اثر مطالعات فایکس (Fellix ) و دیگر انتی ژن های مختلف سالمونلا کشف شد. و اکنون به نسبت ویدال از این انتی ژن ها استفاده میشود .

آزمایش ویدال با نام انگلیسی Widal آزمایشی است که برای تشخیص بیماری حصبه ( تیفوئید یا تب تیفوئیدی) یا همان بیماری تب روده و بیماری شبه حصبه انجام می‌شود. البته پزشکان با تجویز این آزمایش به‌راحتی نمی‌توانند پی ببرند که آیا فرد به بیماری حصبه مبتلا است یا خیر؟ بیماری حصبه یک بیماری مرگبار است که عفونت آن توسط باکتری‌های باسیل گونه سالمونلا متعلق به باسیل‌های روده‌ای یا Enteric Bacilli ایجاد می‌شود. عامل بیماری معمولا از طریق غذا و نوشیدنی‌های آلوده به مدفوع حاوی این باکتری، منتقل می‌شود.

برای دیدن جزییات بیشتر به سایت آزمایشگاه صبا سر بزنید.:: برچسب‌ها: آزمایش ویدال , حصبه , Widal , آزمایش ,
:: بازدید از این مطلب : 37
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش ویتامین C

مصرف روزانه ۵٠٠ میلى گرم ویتامین C در روز بسیار مناسب است که براى تأمین این میزان باید روزانه به مقدار کافى میوه و سبزیجات مصرف شود. به دلیل اینکه بسیارى از مردم نمى توانند این میزان را از طریق رژیم غذایى تأمین کنند به مصرف قرص ھاى مکمل غذایى این ویتامین روى مى آورندبا اینکه مصرف این قرص ھا ھیچ تأثیر منفى روى بدن ندارند اما پزشکان توصیه مى کنند که این میزان از طریق مصرف کافى میوه ھا و سبزیجات تأمین شود، زیرا در این صورت بدن سایر ویتامین ھا و مواد معدنى را که براى حفظ سلامتى مفید ھستند دریافت مى کند.(کووید برای هواپیمایی)

براساس تحقیقات ویتامین C مى تواند در حوزه ھاى زیر تأثیر زیادى در سلامت افراد داشته باشد.

ویتامین ها نقش های مهمی در بدن ایفا می کنند و در صورت کمبود آن ها در بدن علائم متفاوتی را به دنبال دارند.. علائم کمبود ویتامین در بدن گاهی بسیار خفیف و گاهی خطرناک و غیر قابل جبران است. در این میان نشانه های کمبود هر ویتامین در نقاط خاصی از بدن ظاهر می شود. چکاپ ویتامین ها ممکن است به دلایل مختلفی و بر اساس تشخیص پزشک معالج درخواست می شود.(تست کووید در بابل)

آزمایش ویتامین C (اسید اسکوربیک) با هدف ارزیابی سطح ویتامین C در افرادی که در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند انجام می‌شود.
این آزمایش در جهت نظارت بر وضعیت سلامت و پیشرفت درمان افرادی که دچار سوء تغذیه یا مشکلات سوء جذب ناشی از بیماری‌های دستگاه گوارشی (مانند کرون و سلیاک) هستند و ممکن است دچار کمبود ویتامین C باشند، انجام می‌شود.

بازنشر شده از سایت آزمایشگاه صبا:: برچسب‌ها: آزمایش ویتامین C , اسید اسکوربیک , Vitamin C , آزمایش ,
:: بازدید از این مطلب : 41
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 25 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش کشت ادرار / Urine Culture (U/C)

آزمایش کشت ادرار، همراه با نتایج حاصل از آنالیز ، برای تشخیص عفونت‌های مجاری ادراری (Urinary tract infection, UTI)، مثانه (Cystitis)، کلیه (Nephritis) و پروستات (Prostatit) و شناسایی باکتری‌ها یا قارچ‌های ایجاد‌کننده عفونت انجام می‌شود. در مواردی که تست مثبت شود، ممکن است آزمایش حساسیت آنتی‌بیوتیکی (آنتی‌بیوگرام) نیز مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود کدام آنتی‌بیوتیک‌ها از رشد میکروب عامل عفونت جلوگیری می‌کنند. نتایج آنتی‌بیوگرام به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که کدام داروها در درمان عفونت دستگاه ادراری موثرتر هستند.

کشت ادرار آزمایشی است که می‌تواند تشخیص دهد آیا باکتری در ادرار وجود دارد یا خیر؟ با این آزمایش در حقیقت می‌توان میکروب‌های ایجاد کننده عفونت ادراری (UIT) را پیدا و شناسایی کرد.چون در زنان مجرای ادرار کوتاه‌تر است و باکتری‌های روده به‌راحتی می‌توانند به سیستم ادراری و تناسلی راه پیدا کنند. باکتری‌ها از این مجاری به درون مثانه، لگنچه و کلیه‌ها وارد می‌شوند و موجب عفونت‌ می‌شوند.(تست پی سی ار کووید)
از آن جایی که بارزترین شاخص عفونت ادراری مربوط به باکتری‌ها است در تفسیر آزمایش نیز گزارش این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع در تفسیر آزمایش کشت ادرار باید وجود باکتری Negative یا منفی گزارش شود. اما اگر باکتری در ادرار موجود باشد آستانه‌ای که برای آن تعریف می‌شود ۵+ خواهد بود که تقریبا معادل۱۰۰۰۰۰ واحد تشکیل‌دهنده کلونی‌های باکتری است.(آزمایشگاه معتبر هواپیمایی)

باکتری‌هایی که موجب عفونت ادراری می‌شوند، قادر هستند از طریق مجاری ادرار وارد دستگاه ادراری شوند. در این محیط باکتری‌ها با سرعت زیاد رشد می‌کنند و در نهایت عفونت ایجاد می‌شود.

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا بابل:: برچسب‌ها: آزمایش کشت ادرار , آزمایش , Urine Culture , تشخیص عفونت‌های مجاری ادراری ,
:: بازدید از این مطلب : 42
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

نشانه‌های پایان موج هفتم کرونا نمایان شد

شناسایی ۳۰۳ بیمار جدید و ۱۴ فوتی در ۲۶ شهریور ۱۴۰۱، نشان می‌دهد که روند ابتلاء و فوتی‌های کرونا در کشور نزولی شده است. بطوری که در ۲۴ شهریور ۱۴۰۱، ۶۴۶ بیمار جدید و ۱۵ فوتی داشتیم.(تست پاپ اسمیر) این آمارها حکایت از روند نزولی شدن موج هفتم دارد. انتظار می‌رود بزودی پایان موج هفتم کرونا برسد.
همچنین، نقشه کرونایی کشور نیز از رنگ قرمز پاک شد و بتدریج در حال آبی شدن است. بطوری که در حال حاضر ۲۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند(پاپ اسمیر).
ادامه این روند می‌تواند نشان دهنده پایان موج هفتم کرونا باشد که پیش بینی می‌شد در اوایل پاییز به پایان برسد.

پایان موج هفتم

آمارها حکایت از روند نزولی شدن موج هفتم دارد.

احتمال بروز موج هشتم پس از پایان موج هفتم کرونا از اواخر پاییز

آن طور که متخصصین عفونی عنوان کرده اند، این احتمال هست که موج بعدی کرونا از اواخر پاییز در کشور رخ دهد. تا آن زمان، این فرصت وجود دارد که وزارت بهداشت نسبت به تسریع در تزریق دوز چهارم واکسن کرونا برای گروه‌های در معرض خطر اقدام کند.
سالمندان بالای ۶۵ سال، مادران باردار، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و…، از جمله کسانی هستند که می‌بایست دوز چهارم واکسن کرونا را هر چه زودتر تزریق کنند.

از آنفلوانزا غافل نشویم

ادامه مطلب را در سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی صبا مشاهده نمایید.:: برچسب‌ها: آزمایش کرونا , آمار کرونا , امیکرون , امیکرون چیست , عبور از قله موج هفتم کرونا , کرونا , کووید 19 , موج هفتم , موج هفتم کرونا , موج هفتم کرونا در ایران ,
:: بازدید از این مطلب : 43
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

از راه رسیدن سویه جدید امیکرون

آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا: سویه جدید امیکرون با نام «BA.۴.۶»، به سرعت در ایالات متحده آمریکا در حال شیوع پیدا کردن می‌باشد. اکنون نیز تایید شد که این سویه در بریتانیا در حال گسترش یافتن است.(آزمایشگاه در میدان کشوری)
بر اساس این گزارش، طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، ۹ درصد از موارد اخیر مبتلایان به کرونا نیز از نوع سویه جدید BA.۴.۶ هستند و در چند کشور دیگر نیز شناسایی شدند.
سویه امیکرون BA.۴.۶ از ریشه های نوع امیکرون BA.۴ است. BA.۴ اولین بار در ژانویه ۲۰۲۲ در آفریقای جنوبی شناسایی شد و از آن زمان در کنار نوع BA.۵ در سراسر جهان گسترش یافت .(بهترین آزمایشگاه بابل)

پیدایش سویه جدید BA.۴.۶

دقیقا” مشخص نیست سویه جدید BA.۴.۶ چگونه پدید آمد اما ممکن است یک نوع ترکیب جدید باشد. ترکیب مجدد زمانی اتفاق می‌افتد که دو نوع مختلف SARS-CoV-۲ ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود بطور همزمان یک فرد را درگیر می‌کنند.

ادامه را در سایت آزمایشگاه صبا بابل مشاهده نمایید.:: برچسب‌ها: BA5 کرونا , آزمایش آنتی بادی کرونا , آزمایش کرونا , اخبار کرونا ,
:: بازدید از این مطلب : 41
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 11 مهر 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : آزمایشگاه صبا بابل

آزمایش هورمون تی تری Uptake

آزمایش هورمون تی تری uptake یا نسبت اتصال هورمون تیروئید، سطح پروتئین‌های حامل هورمون تیروئید T3 را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

اگر علائمی مانند ریزش مو، خشکی پوست و تغییر ناگهانی وزن دارید، احتمالا با مشکلات تیروئید مواجهید. در این موارد، پزشک انجام آزمایش T3 یا سایر آزمایشات مربوط به تیروئید را برای شما تجویز خواهد کرد. آزمایش T3، یکی از فاکتورهای مهم مربوط به غده تیروئید را بررسی می‌کند، که در نهایت منجر به تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید می‌شود.(تست سلامت جنین)
نتیجه آزمایش T3وقتی نرمال باشد لزومأ به معنای عملکرد ‌بی‌‌عیب غده تیروئید نیست. اندازه‌گیری T4و TSHمی‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که با وجود نتیجه T3نرمال، آیا شما مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید شده‌اید یا خیر؟

تیروئید اندامی است شبیه پروانه که در جلوی گلو، بین مهره پنجم گردن و مهره اول سینه قرار گرفته است. (سلامت جنین در بابل)دو هورمون T3 و T4 از طریق غده تیروئید وارد بدن می‌شوند و بدن را برای استفاده از انرژی و سوخت و ساز تنظیم می‌کنند. هورمون T3 در واقع همان هورمون T4 است که در کبد یا کلیه به T3 تبدیل می‌شود.

هورمون‌هایی که توسط این غده ترشح می‌شوند نقش بسیار مهمی در تنظیم سوخت و ساز بدن و یا همان متابولیسم دارند.

بازنشر از سایت آزمایشگاه صبا:: برچسب‌ها: آزمایش هورمون , هورمون تی تری Uptake , غده تیروئید , پرکاری تیروئید ,
:: بازدید از این مطلب : 39
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 9 مهر 1401 | نظرات ()